16 kwietnia 2015

Jak tanio podróżować po Polsce? Poradnik nie tylko dla biegaczy

Dzisiejszy wpis może przydatny dla tych z Was, którzy wybierają się na biegi organizowane w odległych od swojego miejsca zamieszkania miejscowościach lub po prostu (to dla niebiegających) szukają sposobu na podróżowanie po Polsce w rozsądnych warunkach za rozsądne pieniądze. Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny, w czasie którego miliony Polaków wyruszają na krótsze lub dłuższe krajowe wyjazdy wakacyjne. Warto taką podróż dobrze zaplanować.Okazuje się, że odpowiedni wybór środku transportu może naprawdę sporo zaoszczędzić – czasu i pieniędzy.

Jeszcze kilka lat temu (choć wydaje się to wiecznością) nie było w Polsce autostrad, tanich lotów krajowych (nie wspominając OLT Express ale ta linia nie skończyła najlepiej :-), pociągów pendolino, ani tak dużego wyboru przewoźników autobusowych jak mamy obecnie. Obecnie mamy naprawdę mnóstwo możliwości do podróżowania za rozsądne pieniądze.

Zachęcam do przeczytania całego wpisu (ostrzegam jednak, że będzie długi), jeśli jednak nie masz tyle czasu albo ochoty to przedstawiam krótkie podsumowanie najważnieszych wniosków z wpisu:
 1. Nie ma jednej uniwersalnej metody jak podróżować tanio, szybko i wygodnie. Często tanio nie oznacza wygodnie, chociaż zdarza się, że tanio może łączyć się z szybko.
 2. Wybór odpowiedniego środka transportu i tak ostatecznie zależy od Twoich preferencji.
 3. Warto sprawdzać wszystkie możliwości bo czasami ta, która wydaj się tania - nie zawsze nią jest.
 4. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby lecieć nad morze samolo, a wrócić pociągiem – wszystko zależy od godzin odjazdu, odlotu. Nie ma co trzymać się zasady, że jedziemy i wracamy tym samym środkiem transportu.
 5. Warto podróżować :-) A zwłaszcza teraz, gdy ceny przejazdu (przelotu) pomiędzy miastami są tak niskie, a czas przejazdu tak szybki jak nigdy wcześniej.
Na poczatek przyjrzyjmy się jakie środki transportu mamy do dyspozycji. Jeśli oczekujesz jakiś nowości to prawdopodobnie muszę Cię zmartwić. Tym wpisem "Ameryki nie odkryję". Niemniej jednak mam nadzieję, że chociaż część informacji będzie dla Ciebie przydatna.

Samolot


Ryanair
Irlandzki, tani przewoźnik Ryanair lata z lotniska Warszawa Modlin do Gdańska i Wrocławia. Ceny na lot w jedną stronę zaczynają się już od 19 PLN. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
 • Cena obejmuje tylko bagaż podręczny
 • Im wcześniej rezerwujesz tym jest taniej (choć nie zawsze)
 • Wcześniejsze wejście na pokład, wybór miejsca w samolocie są dodatkowo płatne
 • Czas przelotu to nie wszystko
Dojazd na lotnisko nie należy do najłatwiejszych i znacznie wydłuża czas podróży. Mamy do wyboru kilka opcji dojazdu: pociąg Kolei Mazowieckich, autobusy (np. ModlinBus) lub własny samochód (ale to znacznie podwyższa cenę z uwagi na pozostawienia samochodu na parkingu). Ceny przejazdu ModlinBusem rozpoczynają się od 9 PLN. Cena biletu lotniskowego w Kolejach Mazowieckich jest stała i wynosi 17 PLN. Czas dojazdu do lotniska w Modlinie to mniej więcej 60 minut (przewoźnicy deklarują 40-50 minut).


LOT
Warto wspomnieć również o naszym narodowym (jeszcze?) przewoźniku, czyli LOT. Co prawda, standardowo, ceny są wyższe niż w Ryanair ale zdarzają się różne promocje (np. Szalone Środy) podczas, których można upolować bilety krajowe za kilkadziesiąt złotych. Przy rezerwacji biletów z dużym wyprzedzeniem – min. 60 dni przed wylotem ceny zaczynają się już od 60 PLN za lot w jedną stronę. Dużym plusem LOTu jest znacznie łatwiejszy i szybszy dojazd do lotniska w Warszawie.
 • Bilety można rezerwować na stronie lot.pl

Pociąg


Największą zaletą podróżowaniem pociągiem jest fakt, że główne dworce położone są w centrach miast, a więc nie tracimy dodatkowego czasu na przesiadki. Nie będę ukrywał również, że jest to także mój ulubiony środek transportu. Tym bardziej, że po ostatnich remontach znacznie skrócił się czas przejazdy pomiędzy niektórymi miejscowościami.

Pendolino
Najnowsza chluba polskich kolejarzy :-) Pociagi pod nazwą Premium Intercity Express kursują na trasach Warszawa – Trójmiasto/Kraków/Katowice/Wrocław oraz Trójmiasto – Wrocław/Kraków/Warszawa. Ceny na przejazdy rozpoczynają się już od 49 lub 59 lub 98 PLN (w zależności od trasy). Maksymalna cena biletu wynosi 150 lub 189 PLN w zależności od relacji: 

foto: intercity.pl

W zasadzie jedyny minus pociągów pendolino jest taki, że ich pojawienie się ograniczyło kursowanie innych, tańszych przewoźników.

Przewozy Regionalne
Teoretycznie jest nieźle bo ceny w ofercie Super Bilet rozpoczynają się od 1 PLN, a po wyczerpaniu puli 9,19,29 lub 39 PLN ale… No właśnie pociągi Przewozów Regionalnych jadą bardzo długo i często w niezbyt dogodnych godzinach. Jednak za w/w ceny chyba nie można oczekiwać niczego innego i nie ma co wybrzydzać :-)

Intercity i TLK
Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy Pendolino a Przewozami Regionalnymi. Jeżeli chodzi o czas przejazdu to pociągom Intercity bliżej do Pendolino, a TLK pod tym względem można porównać do Przewozów Regionalnych. Natomiast jeżeli chodzi o cenę to tu chyba nie ma żadnej reguły :-) No bo jak wytłumaczyć dlaczego pociąg Intercity, który jedzie znacznie krócej niż TLK jest od niego tańszy mimo, iż wyjeżdżają niemal w tym samym czasie?


Oczywiście TLK jedzie inną, dłuższą trasą i dlatego cena jest wyższa ale to tylko potwierdza zasadę, że nie zawsze tani przewoźnik jest rzeczywiście najtańszy w naszym przypadku :-)

Autobus


PolskiBus
Tu przede wszystkim króluje Polski Bus ze swoimi niskimi cenami zaczynającymi się już od 1 PLN (+ 1 PLN za rezerwację). Plusy tego przewoźnika to przede wszystkim bardzo rozbudowana siatka połączeń i oczywiście cena (i darmowe przekąski na niektórych trasach). 
fot. http://www.polskibus.com/bus-stops


Minusem jest długi czas podróży oraz fakt, że w autobusach jest ciasno.. Przy dłuższych podróżach może być to naprawdę problemem.


Inni przewoźnicy autokarowi:

Lux Express (Warszawa – Kraków). 
Pojawienie się nowego przewoźnika na trasie do Krakowa oznacza jedno - wojnę z PolskimBusem, ktory oferuje na tej trasie najtańsze połączenia. Lux Express zamiast na cenie (która i tak jest dość niska) koncetruje się natomiast na komforcie podróżowania. 

W swoich autokarach zapewnia więcej miejsca pomiedzy fotelami, darmowe wifi, gniazdka przy każdym fotelu, system multimedialny wbudowany w zagłówki i darmowe napoje.  


NeoBus (Warszawa – Podkarpacie i Wrocław – Podkarpacie)
 • Bilety można rezerwować na stronie neobus.pl

Inne możliwości transportu


Własny samochód – to chyba nie wymaga komentarza :-) Przede wszystkim duża niezależność jeśli chodzi o czas wyjazdu, trasę przejazdu no i nie ma niepewności kto będzie siedział obok (chyba, że zabierzemy kogoś po drodze :-) Poza tym jest to jedyny środek transportu, w którym cena za przejazd maleje proporcjonalnie do ilości pasażerów podróżujących z nami.

Wspólne przejazdy – czyli serwisy typu BlaBlaCar.pl czy Carpooling.pl. To taki autostop w nowoczesnym wydaniu. Oprócz tych serwisów działają też nieformalne grupy, na których można umawiać się na przejazdy na poszczególnych trasach. Takie grupy można znaleźć np. na facebooku lub dla biegaczy w serwisach biegowych (propozycję wspólnych wyjazdów na biegi).


Prawdziwe trasy - realne ceny


Tyle teorii. Teraz przyjrzyjmy się jak w prakltyce prezentują się poszczególne środki transportu. Postaram się zaprezentować na przykładzie tras:

 • Warszawa – Gdańsk, 
 • Warszawa – Wrocław i 
 • Warszawa – Kraków 

Jakie mamy możliwości podróżowania, za jakie pieniądze, w jakich warunkach i którą opcję najlepiej wybrać. Na początek jednak kilka przydatnych informacji, które pomogą lepiej zrozumieć poniższe porównanie ofert:

 1. Podane ceny i czas dotyczą przejazdu w jedną stronę.
 2. Dla wszystkich wariantów wybrałem podróż rozpoczynającą się w piątek 15 maja (wyjazd na weekend), a więc za około 30 dni. Dla każdego środka transportu przyjąłem najtańszą z danego dnia ofertę przejazdu. Celowo wybrałem konkretny termin i podaję konkretne ceny. Gdybym tego nie zrobił musiałbym określić przedział cen na danej trasie np. od 19 PLN do 250 PLN – przyznasz chyba, że rozpiętość jest raczej spora :-)
 3. Zakładam, że podróżujemy tylko z bagażem podręcznym co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku podróży samolotem.
 4. W przypadku podróży samochodem lub carpooling czas podróży jest szacowany na podstawie trasy z mapy google. Trzeba więc wziąć poprawkę, że w zależności od natężenia ruchu czas może ulegać zmianie. 
 5. Do wyliczeń ceny przejazdu własnym samochodem przyjąłem spalanie na poziomie 8l/100 km i średnią cenę za 1l paliwa Pb 95 z dnia 08/04/2015 na poziomie 4,66 PLN. 

Warszawa – Gdańsk

Jest to jedna z dwóch tras w Polsce (druga to Warszawa – Wrocław) na której do dyspozycji mamy transport drogowy, kolejowy i powietrzny (tania linia) i na której w ostatnim czasie standard podróżowania uległ znacznej poprawie niezależnie jaki środek komunikacji mamy na myśli.

Warszawa - Gdańsk
Środek transportu Cena (PLN) Czas (h)
PolskiBus 27 04:55
Carpooling 35 04:00
Intercity 43,4 03:39
TLK 46,9 05:45
Pendolino 49 02:58
Ryanair 74 03:00
Samochód 170 04:00

Ja z powyższego zestawienia - i przy tych poziomach cen - zdecydowanie wybieram Pendolino. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej sytuacji i celu wyjazdu. Gdybym np. podróżował z rodziną na wakację to w grę wchodziłby tylko własny samochód (co przy 4 osobach oznaczałoby koszt 42,50 PLN na jedną osobę).

Warszawa – Wrocław

Tu równiez standard podróżowania w ostatnich latach uległ znacznej poprawie. Otwarcie autostrady A2, a zwłaszcza trasy ekspresowej S8 z Wrocławia do Łodzi skrociło dość wyraźnie podróż samochodem / autokarem. Z kolei zakończony pod koniec ubiegłego roku remont torów pozwolił skrócic podróż pociagiem o niemal 1,5 godziny. Gdy do tego dodamy jeszcze 3 loty Ryanair w ciagu dnia z Warszawy i 2 powrotne to mamy pełen obraz zmian na tej trasie. Jest to tez jedyna trasa w moim zestawieniu, na której do wyboru mamy także Przewozy Regionalne.  

Warszawa - Wrocław
Środek transportu Cena (PLN) Czas (h)
PolskiBus 20 05:50
Przewozy Regionalne 29 06:09
TLK 45,5 05:55
Pendolino 59 03:41
Intercity 59 03:45
Ryanair 74 03:00
Samochód 135 PLN 04:00
Carpooling 35 PLN 04:00


W przypadku podróży do Wrocławia zastanawiałbym się pomiędzy Pendolino, a Ryanair. Podróż samolotem, nawet wliczając dojazdy do i z lotniska wychodzi jednak krócej. 

Warszawa – Kraków

Do Krakowa nie poleci co prawda Ryanair ale za to w zestawieniu pojawił się nowy autokarowy przewoźnik Lux Exspress, o którym już wspominałem. 


Warszawa - Kraków
Środek transportu Cena (PLN) Czas (h)
PolskiBus 9 04:55
Lux Express 29 04:25
Carpooling 30 04:00
TLK 42 02:48
Pendolino 49 02:27
Intercity 49 02:27
Samochód 115 04:00

Na tej trasie i przy tych cenach rownież zdecydowałbym się na Pendolino. Gdyby nie zależało mi na czasie, a bilet na Pendolino kosztował znacznie więcej to zdecydowałbym się raczej na Lux Express.

I to byłoby na tyle o możliwościach podróżowania po naszym kraju za rozsądne pieniądze. Zdaje sobie sprawę, że tym wpisem tematu nie wyczerpuję i dlatego mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli masz swoje sposoby na podróżowanie po kraju to podziel się nimi w komentarzach, a może wspólnie stworzymy kompletne kompedium wiedzy o tanim podróżowaniu :-)  

16 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe zestawienie, wychodzi na to, że Pendolino nie takie złe jak je malują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Zdecydowanie nie takie złe, zwłaszcza jeśli kupujemy bilety z pewnym (przynajmniej dwutygodniowym) wyprzedzeniem. Przy takich prezentowanych cenach stosunek ceny do czasu przejazdu i komfortu podróżowania, jak dla mnie, wychodzi zdecydowanie najkorzystniej.

   Usuń
 2. Problem w tym, że Pendolino nie jeździ w stronę Poznania, nie mówiąc już o jego połączeniach z innymi miastami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, że Pendolino kursuje tylko pomiędzy nielicznymi miastami ale.. jeszcze rok temu w ogóle nie było Pendolino w rozkładzie. Miejmy nadzieję, że za kilka lat Pendolino dojedzie do Poznania i innych większych miast. Oby jednak nie odbyło to się kosztem zmniejszenia ilości kursów tańszych przewoźników. ?

   Usuń
 3. fajne podsumowanie :) nie żebym się czepiała, ale polski bus ma opłatę za rezerwację 1zł (w 1 stronę), bo zakładasz, że można wrócić czym inny prawda? i do plusów polskiego busa bym zaliczyła darmowe przekąski (lody, babeczki, napoje) - nie wiem, czy na wszystkich trasach, ale sporo jeździłam Gdańsk-Warszawa i tam były ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Opłata za rezerwację poprawiona. Jeśli chodzi o przekąski to tylko na wybranych trasach. Kilka razy korzystałem z Polskiego Busa ale na przekąski jeszcze nie trafiłem :-) Niemniej jednak dodałem też info o przekąskach :-)

   Usuń
  2. jeszcze takie spostrzeżenia moje z punktu widzenia rodzica ;)
   - w ryanair jest stała opłata za niemowlaka (teraz to jest chyba 95zł OW, ale jeszcze niedawno było ok. 150zł), więc to znacząco podnosi koszt podróży, tak że taniej i wygodniej - często jest samochodem
   - polski bus już chyba nie ma fotelików dla dzieci w autobusach
   - ilekroć jechaliśmy z dzieckiem, to nikogo nie udawało nam się zwerbować do wspólnej podróży przez blabla car - widocznie ludzie boją się dzieci :D jedynie jakiś autostopowiczów ;)

   i jeszcze prośba na koniec, jeśli ktoś może odpowiedzieć - jak wyglądają toalety w pendolino? bo chciałabym się wybrać z dzieckiem, ale wizja wizyty w toalecie mnie przeraża - trzymanie dziecka w powietrzu, jedną nogą podtrzymując spadającą deskę, a drugą balansując na zasikanej podłodze - koszmarrr - czy pendolino też funduje takie atrakcje, czy trzymają jednak poziom?

   Usuń
  3. Opłata za niemowlaka to faktycznie jakieś nieporozumienie. W większości "normalnych" linii dzieci do drugiego roku życia, o ile lecą na kolanach rodziców podróżują za darmo. Pamiętam, że jak leciał em do Rzymu to taniej mi wyszło zwykła linia niż tanią, właśnie przez dodatkowe opłaty za niemowlaka i (to już bardziej zrozumiale) większy bagaż.

   Jeżeli chodzi o Pendolino to mam niewielkie doświadczenie - raz jechałem i do toalety nie miałem żadnych zastrzeżeń. Powiało Europą, że się tak wyrażę :-) Nie wiem w jakim wieku masz dzieci ale z tego co czytałem to w toaletach dla niepełnosprawnych są zamontowane przewijKi.

   A może ktoś ma inne / większe doświadczenie z toaleta mi w Pendolino? :-)

   Usuń
  4. Opłata za niemowlaka to faktycznie jakieś nieporozumienie. W większości "normalnych" linii dzieci do drugiego roku życia, o ile lecą na kolanach rodziców podróżują za darmo. Pamiętam, że jak leciał em do Rzymu to taniej mi wyszło zwykła linia niż tanią, właśnie przez dodatkowe opłaty za niemowlaka i (to już bardziej zrozumiale) większy bagaż.

   Jeżeli chodzi o Pendolino to mam niewielkie doświadczenie - raz jechałem i do toalety nie miałem żadnych zastrzeżeń. Powiało Europą, że się tak wyrażę :-) Nie wiem w jakim wieku masz dzieci ale z tego co czytałem to w toaletach dla niepełnosprawnych są zamontowane przewijKi.

   A może ktoś ma inne / większe doświadczenie z toaleta mi w Pendolino? :-)

   Usuń
 4. ale wiesz, Wizzair ma inną politykę cenową, jeśli chodzi o niemowlaków, napisałam o Ryanair w kontekście lotów krajowych.
  Córkę mam w takim wieku, że sama nie usiądzie jeszcze na kibelek, dużo nie wymagam - tyle, żeby podłoga nie była zasikana, a klapa nie spadała dziecku na plecy ;) takich luksusów jak przewijak ;) to się nie spodziewałam - co Europa to Europa :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jestem zwolennikiem lotów. Często jeżdżę z córką do Zielonej Góry (z Warszawy) i wybieram przeloty od sprint air. Są one tanie (89zł), do tego podróż jest wygodna i trwa krótko co dla mojego dziecka jest dużą ulgą. W grę będzie wchodził jeszcze pociąg, ale to dopiero za kilka lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak to wychodzi cenowo? Szukałem na ich stronie i najtańsze znalazłem za 149 PLN ale teraz nadchodzi sezon wakacyjny więc ceny mogą być wyższe..

   Usuń
 6. W tym momencie mamy mnóstwo możliwości podróżowania za niewielkie pieniądze. Niegdyś wyprawa do USA była tylko dla tych, których było na to stać. Tymczasem do NYC możemy polecieć za 1400 zł w dwie strony (tak, widziałem takie oferty), a do Wrocławia (sam korzystałem) za 19zł w jedną stronę. Super artykuł

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tymi liniami lotniczymi i tanimi biletami jest różnie. Bo niby cena pokazuje 18zł, a po dodaniu bagażu, wszelkich opłat manipulacyjnych i lotniskowych okazuje się, że bilet kosztuje 200 zł.

  OdpowiedzUsuń
 8. w Bieszczady na przykład to w ogóle ciezko się dostać bez miliona przygód i przesiadek. ale ma to swój urok ;p http://www.naszebieszczady.com/jak-dojechac-w-bieszczady/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja czasami korzystam z usług polskiego busa, szczególnie wtedy kiedy mają akurat jakieś dobre promocje.

  OdpowiedzUsuń