14 grudnia 2015

Kredyt hipoteczny w banku czy u pośrednika?

To gdzie staramy się o kredyt hipoteczny jest równie ważne jak to jaki kredyt ostatecznie wybierzemy. Dobry doradca/sprzedawca pozwoli zaoszczędzić pieniądze (tańsza oferta), dużo czasu i nerwów (brak konieczności ciągłych wizyt związanych z donoszeniem dokumentów). Jak wybrać mądrze tego kto sprzeda nam kredyt?

Niezależnie od tego kogo wybierzesz to nawet najlepszy sprzedawca/doradca nie dokona wyboru kredytu za Ciebie. Może sugerować Ci (czasami dość jednoznacznie) najlepszą ofertę ale to Ty musisz być świadomy tego co wybierasz. Żeby być świadomy musisz wiedzieć na co zwracać uwagę o co trzeba się dopytać. Tak więc zanim udasz się po kredyt należy się doszkolić. Możesz to zrobić np. poprzez te wpisy:

Podstawowe informacje o kredytach hipotecznych:
 1. Mieszkanie - kupić na kredyt czy wynająć? - to pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać. Najpierw sprawdź czy w Twojej sytuacji kredyt hipoteczny będzie najlepszym rozwiązaniem?
 2. Kupujemy mieszkanie na kredyt - jak znaleźć idealne mieszkanie (żeby później nie żałować) - zdecydowałeś się na kredyt? To teraz pora na kilka pytań, które pomogą Ci mądrze wybrać idealne mieszkanie.
 3. Wszystko co chciałbyś wiedzieć o kredytach hipotecznych ale boisz się zapytać - zanim pójdziesz do banku lub pośrednika dobrze wiedzieć na co warto zwracać uwagę.
 4. Od czego zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych i czy zawsze warto bić się o najniższą marżę? - czy najniższa marża w każdym przypadku jest najważniejsza? Sprawdź czy warunki, które proponują Ci w banku są rzeczywiście najkorzystniejsze dla Ciebie.
Warto też sprawdzić czy kwalifikujesz się do rządowego programu Mieszkanie dla Młodych - dofinansowania wkładu własnego. Wbrew nazwie program nie zawsze jest dla młodych, a zgarnąć można nawet ponad 100 tys. zł. W tych wpisach wyjaśniam jakie są warunki programu MdM:
 1. Mieszkanie dla Młodych /MdM/ - kto może uzyskać dofinansowanie?
 2. Mieszkanie dla Młodych /MdM/ - na jaką nieruchomość można uzyskać dofinansowanie i w jakiej wysokości?
 3. Mieszkanie dla Młodych /MdM/ - w jakich sytuacjach może grozić zwrot dofinansowania?

Na początek zacznę od kilku zastrzeżeń.

Sformułowań doradca/sprzedawca będę używał łącznie ponieważ obecnie sprzedawcy kredytów od doradcy kredytowego (nie mylić z doradca finansowym, który musi zdać odpowiednie egzaminu, aby zasłużyć na ten tytuł) nie sposób rozróżnić. 

Uczciwie przyznam także, że nie rozwiąże problemu gdzie udać się po kredyt: do banku czy do pośrednika? Podpowiem jednak na co zwracać uwagę oraz jakie są różnice i podobieństwa oraz na czym polega praca pośrednika kredytowego.

Niezależnie od tego gdzie udasz się po kredyt oraz od tego co już wiesz o kredytach hipotecznych powinieneś jeszcze samodzielnie przyjrzeć się ofertom banków. Obecnie możesz to zrobić łatwiej niż kiedykolwiek np. po przez porównywarki finansowe, np. takie jak ta:Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze informacje zawarte w porównywarkach odpowiadają rzeczywistości. Czasami bank mógł nie poinformować o nowej promocji lub osoby obsługujące takie porównywarki nie zdążyły zaktualizować informacji. Sugeruję traktować takie porównania poglądowo i nie przywiązywać do nich dużej wagi.

Uzbrojony w taką wiedzę możesz udać się po kredyt hipoteczny. 

Bank


Sytuacja w zasadzie jest prosta. Doradca/sprzedawca w banku sprzeda Ci kredyt swojego banku. Z reguły pracownik banku jest dobrze przygotowany i zna ofertę swojego banku (trudno, żeby nie znał, choć nie zawsze niestety tak jest). Musisz jednak uważać na dodatkowe produkty, które będzie Ci proponować doradca. On jest rozliczany z tego, żeby sprzedał Ci jak najwięcej. Tobie z kolei zależy na tym, abyś wybrał najrozsądniejszą ofertę kredytu, a nie wszystkie mozliwe ubezpieczenia i kartę kredytową. 

Żeby mieć pewność uzyskania kredytu na dobrych warunkach z reguły należy złożyć wniosek w kilku bankach (2-3). Wybierając rozwiązanie wnioskowania o kredyt w banku będziesz więc musiał odbyć kilka wizyt w różnych bankach i dostarczać do każdego z nich te same dokumenty. 

Proponuję jednak rozpocząć poszukiwania od Twojego banku. Często dla swoich klientów banki mają ofertę nieco lepszą niż dla osób, które nie są im znane.


Pośrednik


Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wizyta u pośrednika kredytowego, który wyśle nasz wniosek od razu do kilku banków. Problem w tym, że często rzeczywiście tylko się wydaje… 

Pośrednik (doradca/sprzedawca) żyje z tego, że wysyła wnioski kredytowe do banków. Bank, w którym klient skierowany przez pośrednika podpisze umowę, wypłaca pośrednikowi wynagrodzenie. I tu jest pierwszy największy problem. Często pośrednicy kierują klientów nie do najlepszego dla nich (klientów) banku ale do banku, który płaci im najwyższe wynagrodzenie. Trzeba dodać, że często niemałe wynagrodzenie.. Standardowo od kredytu o wartości 200 tys. zł pośrednik uzyskuje 2%, a więc 4 tys. zł prowizji. Oczywiście wszystko zależy od modelu rozliczeń bo często firma pośrednicząca zatrudnia pracowników (doradców/sprzedawców) i wtedy część prowizji z banku jest dzielona na właścicieli i pracowników (to tak w dużym uproszczeniu). Zdarzają się jednak stawki jeszcze wyższe, dochodzące nawet do 4% kwoty kredytu (w zależności od dodatkowych produktów sprzedawanych z kredytem). A jak powszechnie wiadomo pieniądze kuszą.. 

Dlatego tak istotne jest to o czym wspominałem na początku – wiedza. Mając wiedzę i orientując się nieco w tematyce kredytów hipotecznych sami będziemy w stanie ocenić czy rzeczywiście wybór banku przez pośrednika jest najlepszy dla nas czy dla niego. Kolejny problem często spotykany u pośredników finansowych to poziom ich wiedzy, a raczej jej brak. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich pośredników. Wynika to m.in. z faktu, że kredyt hipoteczny sam w sobie jest produktem trudnym, a pośrednicy powinni znać oferty co najmniej kilku lub kilkunastu banków. Jednak często jest to spowodowane po prostu brakiem wiedzy, doświadczenia osób sprzedających kredyty. Największe firmy na doradców (sprzedawców) przyjmują studentów ostatnich lat studiów i po miesięcznym szkoleniu sprzedażowym nowi pracownicy stają się doradcami. Przyznasz, że taki doradca nie budzi zaufania..

Dobrym pomysłem na "przetestowanie" doradcy/sprzedawcy pośrednika jest przygotować sobie do niego listę pytań (uprzednio doszkalając się) i sprawdzać jego reakcję i uzyskiwane odpowiedzi. Jeżeli zacznie się "gubić" w rozmowie to znak, że nie trafiliśmy najlepiej. Dobry pośrednik widząc, że trafił na przeciwnika (klienta) przygotowanego merytorycznie będzie miał obawy do zaproponowania Ci kredytu innego niż rzeczywiście najlepszy dla Ciebie. Niezależnie od tego proponuję również dodatkowo sprawdzić banki i warunki cenowe, które proponuje pośrednik np. w cennikach na stronach tych banków. Niestety spotkałem się z tym, że pośrednik proponuje kredyt banku X na określonych warunkach, a ten sam bank na swojej stronie internetowej ma zamieszczony aktualny cennik, z którego wynika oprocentowanie niższe niż proponował pośrednik. Wynika to z faktu, że czasami pośrednicy mają wyższą prowizję płaconą z banku za sprzedaż ...droższego kredytu.


Bank czy pośrednik?


Decyzja należy do Ciebie. Nie odradzam wizyty u pośrednika bo prawda jest taka, że dobry pośrednik może bardzo pomóc oszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Z doświadczenia (brałem kredyt hipoteczny, zawodowo zajmowałem się współpracą z pośrednikami finansowymi) wiem, że częściej lepsi pośrednicy pracują w małych firmach i tam możemy liczyć na lepszą, przyjaźniejszą i bardziej kompetentną obsługę. Choć nie jest to reguła. 

Na koniec kilka ogłoszeń. W najbliższym czasie udostępnię na blogu dodatkowe narzędzia, które pozwolą lepiej przygotować się do poszukiwania kredytu hipotecznego. Przypominam także, że już dziś możesz zapewnić sobie zarabianie na bankach co najmniej do połowy 2017 r. To ważne bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że promocje bankowe zostaną ograniczone. Wszystko wyjaśniam w tym wpisie

Jeżeli ten wpis lub poprzednie wpisy dotyczące kredytów hipotecznych okazały się dla Ciebie przydatne to będzie mi miło jeśli dasz mi o tym znać w komentarzu. Jeżeli nie chciałbyś przegapić innych wpisów to zachęcam do zapisania się na newsletter (tylko nowe wpisy - bez spamu i reklam) lub do śledzenia Finansów w Biegu na facebooku.

foto

167 komentarzy:

 1. Cześć Tomek, bardzo dobry wpis i super treści na blogu. W celach na 2016 mam zapoznanie się z tematem kredytów hipotecznych i zakupu mieszkania. Widzę że Twój blog będzie niezłą pomocą. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Mateusz.

   Dzięki za mile słowa i odwiedziny. Trzymam kciuki za realizację planów na 2016 :-)

   Pozdrawiam,
   Tomek

   Usuń
  2. Mam takie same plany, jeszcze nie wiem jak to osiagne ale jakoś się uda!

   Usuń
 2. Zatem pośrednik to najgorsze wyjście - niestety wiadomo, że klient może natrafić na gorsza ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po kredyt hipoteczny zdecydowanie wybiorę się do banku. Dzięki za atrykuł!

  OdpowiedzUsuń
 4. wiadomo że pośrednik jeszcze musi zarobić więc raczej będzie drożej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. nikt nie pracuje za darmo, więc na pewno kredyt powinien być droższy, nie znam szczegółów ale ja wolę kredyt prosto z banku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najpierw sprawdzę tu i tu i wtedy skorzystam z oferty :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pośrednik też musi zarobic ale często maja podobne stawki

  OdpowiedzUsuń
 8. ja tam szczerze mowiac wolalbym wziac kredyt od razu w banku..

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo konkretnie i szczerze, z przyjemnością czytam Twojego bloga. I tak jak sam napisałeś - nie ma gorszego, czy lepszego wyjścia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się z autorem. :) Interesujący wpis

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja też bym się wybrał bezpośrednio do banku, ewentualnie zasięgnąłbym porady doradcy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja chyba wolałbym zasięgnąć porady doradcy niezależnego, który wybierze i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje mi się, że kredyt w banku zawsze jest bezpieczniejszy. Dostaniemy określone warunki które musimy spełnić i one się nie zmienią.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie należę do tych osób które sięgały po kredyt hipoteczny ale z tego co czytałem lepiej korzystać z usług doradcy. Tak czy tak nie będziemy ponosić żadnych kosztów związanych z jego obsługą ponieważ to bank będzie się z nim rozliczał, a my uzyskamy fachową pomoc, choćby w kompletowaniu dokumentów potrzebnych do uzyskania takiego kredytu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Pośrednik musi zarobić, więc z automatu jego oferta musi być mniej atrakcyjna niż oferta banku. Więc lepiej trafiać prosto do źródła, chyba że mamy złą opinię BIK - wtedy tylko pożyczki prywatne.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy i wartościowy artykuł. Po kredyt tylko do banku, żadnych pośredników.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nieważne czy w banku czy u pośrednika zawsze trzeba czytać dokładnie umowę. Wtedy jesteśmy pewni tego na czym stoimy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Może i racja, ale ja tam raczej wolę unikać pośredników.

  notowania walut

  OdpowiedzUsuń
 19. Wybierając pośrednika musimy się pewnie liczyć z dodatkowymi kosztami natomiast kredyt w banku jest zawsze bezpieczniejszą opcją.

  OdpowiedzUsuń
 20. Niedługo koniec roku, w związku z czym chcę rozliczyć najbliższy pit przez internet 2017. W zeszłym roku musiałem złożyć wniosek o to w Urzędzie Skarbowym. Czy w tym roku będę musiał dokonać tego samego?

  OdpowiedzUsuń
 21. Jeśli się znamy na finansach to możemy w banku natomiast jeśli nie mamy doświadczenia z kredytami to możemy wybrać pośrednika.

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny wpis! Również podzielam Twoje zdanie, gdyż czasami wzięcie kredytu u pośrednika może być lepszym rozwiązaniem, niż bezpośrednio w banku. Często warto również poradzić się specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

  OdpowiedzUsuń
 23. Wszystko zależy od oprocentowania jakie jest w stanie zaoferować nam firma udzielająca pożyczki. Często bywa tak, że pośrednik ma lepsze warunki, ale bezpieczeństwo na pewno jest większe biorąc kredyt czy pożyczkę w banku.

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawy wpis! Moim zdaniem pośrednik jest pomocny wtedy gdy nie mamy pojęcia o kredytach. Natomiast, jeśli orientujemy się w temacie warto skorzystać z kredytu w banku. Ja osobiście wolę iść do banku :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Jestem zachwycona tym jaką masz wiedzę na dany temat! Stąd też zwracam się do Ciebie z pewną kwestią, otóż planuję skorzystać z jakiejś taniej oferty sieci komórkowej. Dotychczas korzystałem jedynie z opcji na kartę jednej z najbardziej znanych polskich sieci komórkowych, jednak nie ukrywam, że jest to mało wygodne aby pamiętać kiedy się kończy się dany termin ważności doładowania. Więc wpadłam na pomysł aby zdecydować się na jakąś umowę. Przejrzałam wiele ofert i natrafiłam na https://toya.net.pl/promocje Co sądzisz o tym ? Czy ktoś z Twoich znajmoych korzystał z ich oferty? Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 26. U pośrednika jest o wiele łatwiej i zaoszczędzisz sporo czasu, ja tylko tak to załatwiam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Rzeczywiście dzięki pośrednikowi możemy wybrać najbardziej korzystną ofertę ale trzeba uważać, żeby nie trafić na oszustów.

  OdpowiedzUsuń
 28. Jak brałem kredyt miałem duży problem czy wziąć go bezpośrednio w banku czy może u pośrednika. Wybrałem pośrednika i nie żałuję tej decyzji :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Tak naprawdę ile osób tyle opinii. W tym przypadku najlepiej zorientować się wśród znajomych czy zasięgnąć fachowej porady osób, które wzięły kredyt.

  OdpowiedzUsuń
 30. Sam wybór kredytu to nie jest łatwe zadanie, wybór musi być przemyślany i rozsądny, bo przecież wiążemy się z takim zobowiązaniem na kilka ładnych lat.

  OdpowiedzUsuń
 31. No jak na moje nie ma co się pakować w jakieś kredyty.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jak dla mnie to nie ważne gdzie, ważne aby było z jak najlepszą korzyścią dla kredytobiorcy.

  OdpowiedzUsuń
 33. Wybrać dobry kredyt hipoteczny to ważne, bo to akurat zobowiązanie które spłacamy bardzo długo, więc im lepsze warunki finansowe - tym lepiej!

  OdpowiedzUsuń
 34. a czym się różni pożyczka od pożyczki pozabankowej?

  OdpowiedzUsuń
 35. Teraz chyba trochę trudniej o kredyt hipoteczny niż kiedyś?

  OdpowiedzUsuń
 36. Dobry artykuł na temat hipoteki. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 37. Dzień dobry Wam, blog naprawdę warty uwagi!
  Bardzo wiele ważnych i ciekawych artykułów. Ale teraz liczę na to,że doradzisz mi albo ktoś z Twoich czytelników w bardzo ważnej dla mnie kwestii a mianowicie na jaką lokatę się zdecydować. Niestety ale kompletnie nie znam się na tym więc nawet nie mam pojęcia na co powinnam zwrócić uwagę. Moje dzieci są stosunkowo małe i chciałabym odkładać im tam pieniądze aby po ukończeniu 18 roku życia mogły mieć jakiś "grosz" na start. :) Przejrzałam kilka stron, poradników itd ale jednak najlepiej Was zapytam, o to na co powinnam patrzeć przy wyborze. Na stronie https://www.deutschebank.pl/klienci-indywidualni/lokaty.html

  natrafiłam na taką ofertę, co o niej sądzicie? Czy jest dobra? Pozdrawiam i życzę spokojnego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
 38. Z pewnością może to być kilka lokat, nie musi to być jedna. Tzn. dzisiaj zakładasz np. pierwszą lokatę na rok na korzystnych warunkach, a za rok szukasz dobrej innej lokaty...

  OdpowiedzUsuń
 39. Myślę, że nie ma co zwlekać z inwestowaniem część po części co roku. Jeśli nie masz doświadczenia, juz teraz zainwestować środki, dzieląc je przez jak najbardziej bezpieczne instrumenty finansowe. Na czarną godzinę odłożyć kilka tysięcy na konto oszczędnościowe, część na lokatę, choć te akurat stają się coraz mniej opłacalne. Ponadto mamy też obligacje skarbowe, korporacyjne czy też fundusze obligacyjne, stabilnego wzrostu.

  OdpowiedzUsuń
 40. Jeden weźmie kredyt u pośrednika i będzie zadowolony a drugi postara się o to w banku i również nie będzie narzekał. Kwestia osobista.

  OdpowiedzUsuń
 41. Fajny artykuł. Osobiście jestem zwolennikiem tańszego kredytu, a czy z banku czy od pośrednika to obojętne. Byle był tańszy.

  OdpowiedzUsuń
 42. Ważna jest również wygoda i szybko. Dobrze jest otrzymać pożyczkę od razu bez zbędnego czekania, bo czasami pieniądze są potrzebne szybko.

  OdpowiedzUsuń
 43. Ja zamiast kredytu wolę brać pożyczki pozabankowe. Przede wszystkim lubię szybkość i brak formalności. Pieniądze na koncie mogę otrzymać już w 10 minut. Jeśli trafi się na dobrą okazję, możesz mieć nawet zerowe oprocentowanie. Oczywiście najlepiej spłacić pożyczkę w jednej racie.

  OdpowiedzUsuń
 44. To kwestia osobista, jeden weźmie w banku bezpośrednio kredyt hipoteczny a drugi przez pośrednika.

  OdpowiedzUsuń
 45. Chyba o sam kredyt hipoteczny teraz już nie jest tak łatwo. Trzeba co najmniej 10% wkładu własnego mieć :/

  OdpowiedzUsuń
 46. Ciekawy post. Dobrze czasem się zastanowić przed wpakowaniem się w umowy z bankiem. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 47. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Wybór zależy od upodobań klienta.

  OdpowiedzUsuń
 48. Trzeba rozważyć wszystko. Dobrze najpierw poprzeć swoje decyzje sporą dawką wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 49. Wiadomo, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Niestety, jeśli chodzi o nieruchomości rynek pierwotny, niewiele osób stać, by kupić je za gotówkę - w takiej sytuacji kredyt staje się jedyną możliwością, by kupić własne mieszkanie.

  OdpowiedzUsuń
 50. Obydwa warianty mają swoje za i przeciw. To zalezy kto co woli.

  OdpowiedzUsuń
 51. Moim zdaniem najlepiej od razu kierować się do banku. To zdecydowanie mniejsze koszta, niż korzystanie z pośrednika. Wiadomo, że on też musi zarobić.

  OdpowiedzUsuń
 52. Paweł, zależy kiedy, przy kredycie hipotecznym można wynegocjować lepsze i korzystniejsze warunki przy takim dużym kredycie hipotecznym.

  OdpowiedzUsuń
 53. Bardzo przydatny artykuł. Wiele osób biorących ma dylemat na co się zdecydować.

  OdpowiedzUsuń
 54. Nigdy nie brałem kredytu ale jeśli już to pewnie zdecydowałbym się bezpośrednio w banku.

  OdpowiedzUsuń
 55. Ciekawy temat. Pomocne wskazówki dla wielu osób.

  OdpowiedzUsuń
 56. Biorąc kredyt warto zasięgnąć opinii innych osób, które mają jakieś doświadczenia w tym kierunku i ostatecznie samemu podjąć decyzję, którą lepiej przemyśleć kilka razy.

  OdpowiedzUsuń
 57. Jeśli chodzi o moje osobiste przemyślenia to bank zapewne byłby lepszym wyborem.

  OdpowiedzUsuń
 58. Cenna wiedza. Będę pamiętać o tych wskazówkach na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 59. Przydatne informacje. Zapamiętam sobie gdybym kiedyś miała zamiar wziąć kredyt.

  OdpowiedzUsuń
 60. Dobre rozpoznanie przed wzięciem kredytu to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 61. Większość i tak zapewne wybiera kredyt w banku.

  OdpowiedzUsuń
 62. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłby bank. Najbardziej pewna opcja.

  OdpowiedzUsuń
 63. Przydatny poradnik. Myslę, że większość wybierze bank.

  OdpowiedzUsuń
 64. treściwy artykuł. Również zgodzę się z tym, że najlepiej i najbezpieczniej wziąć kredyt w banku.

  OdpowiedzUsuń
 65. Treściwy artykuł, pełen przydatnych informacji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 66. Ciężko określić co w tym przypadku będzie najlepsze, gdyż z pierwszego pozoru wydaje się, że lepiej omijać oferty od pośredników, jednakże czasami nawet taka oferta może być korzystniejsza - oczywiście jeśli skorzystamy z jakiegokolwiek rabatu.

  OdpowiedzUsuń
 67. Na samym początku warto poczytać trochę opinii w internecie, a następnie skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie doradztwa finansowego :)

  OdpowiedzUsuń
 68. Oba warianty mają swoje wady i zalety, jak wszystko zresztą :)

  OdpowiedzUsuń
 69. Osobiście wybrałbym raczej kredyt w banku. Bardziej mnie przekonuje ta opcja.

  OdpowiedzUsuń
 70. Najważniejsze w przypadku kredytu jest to, by oferta była dla nas jak najbardziej korzystna :) Czasami to właśnie zamiast w banku lepiej zawrzeć kredyt u pośrednika, gdyż oferować może lepsze warunki - np. płaci za nas dwie pierwsze raty. Są różnorodne możliwości - trzeba jednak wszystko czytać by nie dać się nabić w balona ;)

  OdpowiedzUsuń
 71. Gdy już musimy zdecydować się na kredyt, to warto sprawdzić jak najwięcej banków, ponieważ oferty mogą się bardzo różnić. W jednym możemy zapłacić czasem kilkanaście tysięcy mniej. Aktualnie jest tyle ofert i możliwości, że warto je dobrze przeanalizować.

  OdpowiedzUsuń
 72. Lepiej unikać kredytów i różnych pożyczek ale jak już wystąpi taka potrzeba myślę, że bezpieczniej jest wybrać bank.

  OdpowiedzUsuń
 73. Z pewnością bank będzie trafniejszym wyborem.

  OdpowiedzUsuń
 74. Według mnie po kredyt najlepiej udać się do banku, po wcześniejszym zapoznaniu się z ofertami poszczególnych placówek.

  OdpowiedzUsuń
 75. Bardzo przydatny artykuł. Wiele cennych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 76. Jak dla mnie jest tylko jedna odpowiedź na to pytanie: Tam gdzie lepsze warunki :)

  OdpowiedzUsuń
 77. Jeśli miałbym brać kredyt to zapewne zdecydowałbym się na bank. Jakoś bardziej ta opcja do mnie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 78. Wyjściem z tej sytuacji może być udanie się do doradcy finansowego który wybierze dla nas najatrakcyjniejszą ofertę kredytową. Hipoteka to bardzo duże obciążenie i spędzmy trochę czasu aby dostać ja na jak najlepszych warunkach. W innym wypadku możemy wpaść w poważne tarapaty i długi.

  OdpowiedzUsuń
 79. Mówię wam: Proście, a będzie wam dane; Szukaj a znajdziesz; zapukajcie, a drzwi zostaną wam otwarte (Mateusza 7: 7)

  Szukasz pożyczki na cały biznes lub osobistej na całym świecie bez pomocy swojego banku, możesz otrzymać
  nasze wsparcie finansowe? ubiegać się o stawkę 3% Usługi świadczone obejmują,

  * Refinansowanie
  * Majsterkowanie w domu
  * Pożyczka inwestycyjna
  * Kredyty samochodowe
  * Konsolidacja zadłużenia
  * Kredyty biznesowe
  * Pożyczki osobiste
  * Pożyczka międzynarodowa

  E-mail: trade.funding_firm@usa.com

  OdpowiedzUsuń
 80. Lepszym wyjściem są kredyty bankowe mimo wszystko, spowodowane to jest niższymi kosztami całymi oraz większą stabilnością tych instytucji. U pośrednika to mimo wszystko jest małe ryzyko z kredytem. Trzeba się dobrze nad tym zastanowić i wybrać to co będzie bardziej nam odpowiadało oraz będzie tańsze.

  OdpowiedzUsuń
 81. To co wybierzemy nie ma wielkiego znaczenia. Stałam przed takim samym wyborem z mężem jakieś pół roku temu. Kierujmy się po prostu najlepszymi ofertami, wybieraj najkorzystniejszą ofertę dla siebie. Sama skorzystałam z https://familyloan.pl/ jeżeli chodzi o kredyt. Powiedz jeszcze ile potrzebujecie pieniędzy? Jakie miszkanie zamierzacie kupić i gdzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu się w pełni nie zgodzę, kredyt hipoteczny to przede wszystkim bardzo duże obciążenie naszego budżetu i to gdzie weźmiemy i jak kredyt jest bardzo istotne. Brałem kredyt w https://salvusmoney.pl/ i wiem z czym to się wiąże. Kredyty są bardzo w porządku dopóki staramy się je spłacać :)

   Usuń
 82. Dużo przydatnych porad. Z pewnością jeszcze wrócę na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 83. Bardzo pomocny wpis, który pomógł mi podjąć decyzję o kredycie hipotecznym. Ja osobiście skorzystałam z pośrednika ponieważ nie mam czasu na samodzielnie przeszukiwanie najlepszej oferty jak i na również chodzenia z banku do banku i sprawdzania który bank zaoferuje mi najlepszą ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 84. Tak na dobrą sprawę jeśli jesteśmy w stanie ogarnąć wszelkie formalności to możemy przecież sami starać się o kredyt. I tak każdy z nich trzeba spłacać więc to nie robi dużej różnicy. Ja zazwyczaj korzystam z przelewów lub przekazów https://www.przelewy24.pl/metody-platnosci/przelewy-i-przekazy-bankowe i to tej opcji do płatności się trzymam.

  OdpowiedzUsuń
 85. Przede wszystkim tam gdzie taniej, oferty kredytów trzeba dobrze porównać i poczytać w temacie zanim się za podpisywanie umowy weźmiemy, na http://kredytyhipoteczne24.com.pl/ szczególnie. Jak się ktoś decyduje na zobowiązanie na kilkanaście albo i więcej lat to nie ma co się śpieszyć.

  OdpowiedzUsuń
 86. Przez pośrednika może łatwiej będzie, na pewno szybciej porównacie wiele ofert. Wydaje mi się że taka opcja powinna być najlepsza

  OdpowiedzUsuń
 87. Z roku na rok przepisy w zakresie kredytu hipotecznego się zmieniają, jak zamierzamy taki wziąć to trzeba wyczytać co się dzieje na bieżąco.

  OdpowiedzUsuń
 88. Posiadanie własnego mieszkania to niemały wyczyn. Droga to tego łatwa nie jest, zwłaszcza jeśli wiąże się to z wzięciem kredytu hipotecznego. Dlatego wszystko trzeba bardzo dobrze przemyśleć, żeby wybrać dla siebie najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 89. Wartościowy wpis dot. kredytów hipotecznych. Przed jego zaciągnięciem należy jednak zastanowić się, czy nie przekracza naszych możliwości finansowych.

  OdpowiedzUsuń
 90. W jaki sposób otrzymałem pilną pożyczkę w wysokości 100 000 w ciągu 24 godzin, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą od usług online w zakresie pożyczek powierniczych, skontaktuj się z e-mailem firmy w celu przetworzenia pożyczki, jeśli jesteś zainteresowany: e-mail >>>> TRUSTLOAN88@GMAIL.COM <<<< lub WhatsApp @ +1 443 281 3404

  OdpowiedzUsuń
 91. Muszę przyznać, że blog jest naprawdę interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 92. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Kredyt u pośrednika to dodatkowe koszty, których moglibyśmy uniknąć biorąc kredyt bezpośrednio w banku.

  OdpowiedzUsuń
 93. Prawdę mówiąc dopiero teraz dowiedziałam się o istnieniu kredytów hipotecznych przez pośrednika. Zawsze wydawało mi się, ze tylko kredyty bankowe mają tu racje bytu.

  OdpowiedzUsuń
 94. Interesujacy wpis! Można się wiele dowiedzieć. Wszystko ma swoje wady i zalety.

  OdpowiedzUsuń
 95. Czekam na kolejny wpis. Blog jest po prostu genialny.

  OdpowiedzUsuń
 96. Portal https://www.netpozyczka24.pl/ wszystko na temat pozyczania przez internet na uproszczonych warunkach.

  OdpowiedzUsuń
 97. Chyba każdy szuka najlepszego dla siebie rozwiązania zanim wybierze konkretną ofertę. Ja przed wzięciem kredytu hipotecznego szukałem różnych informacji w internecie i korzystałem z zestawień.

  OdpowiedzUsuń
 98. Ciekawe informacje zostały tutaj zebrane. Z pewnością jeszcze tutaj wrócę . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 99. Uwielbiam odwiedzać Twojego bloga. Wpisy dają do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 100. Złożyć przede wszystkim w kilku bankach i czekać na decyzję, bez stresu i nerwów. To przecież nie koniec świata nawet jak kredytu się nie dostanie.

  OdpowiedzUsuń
 101. Takie informacja warto sobie wydrukować. W przyszłości takie informacje mogą nam sie naprawdę bardzo przydać.

  OdpowiedzUsuń
 102. Informacje jak najbardziej przydatne. Warto uświadamiać społeczeństwo zainteresowanych kredytem.

  OdpowiedzUsuń
 103. Wydaje mi się, że bezpieczniej jednak jest wziąć w banku. Z pośrednikami naprawdę różnie bywa.

  OdpowiedzUsuń
 104. Sam miałem ten dylemat. Zdecydowałam się na pośrednika. Pomógł mi z formalnościami w gminie, załatwił geodetów. Zaoszczędziło mi to dużo czasu i jeżdżenia do urzędów.

  OdpowiedzUsuń
 105. Nigdy nie brałem kredytu i mam nadzieję, że nie będę musiał, ale będę pamiętać o tych wskazówkach.

  OdpowiedzUsuń
 106. Czy jesteś w trudnej sytuacji finansowej? Szukasz POŻYCZKI?
  Oferujemy pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe, pożyczki studenckie, pożyczki samochodowe i pożyczki
  Aby spłacić rachunki od 10 000 $ do 20 000 000 $, dolar / euro, według 3%
  oprocentowanie. Pożyczki muszą być zgodne z prawem i zgodnymi z prawem celami. Jeśli potrzebujesz
  pomoc finansowa / pożyczki skontaktuj się z nami bezpośrednio pod adresem:
  Mrfrankpoterloanoffer@Gmail.com
  Pozdrowienia,
  Pan Pater L. Roland.

  OdpowiedzUsuń
 107. Sprawdzaliście już tę stronkę http://chwilowkidoreki.pl/ ? Można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy na temat pożyczek i chwilówek. Myślę, że warto poświęcić chwilę.

  OdpowiedzUsuń
 108. Zły kredyt, dobrze !! 100% akceptacja natychmiastowych pożyczek, uzyskaj wycenę w ciągu 24 godzin
  Uzyskaj pożyczkę osobistą od 8 000 £ do 80 000 000 USD, 3,0%
  oprocentowanie Nasze pożyczki są dobrze ubezpieczone, a nasze maksymalne bezpieczeństwo
  priorytetem, czy jesteś w trudnej sytuacji finansowej?
  Szukasz środków na spłatę pożyczek i długów?
  Szukasz finansowania na rozpoczęcie własnej działalności?
  Czy potrzebujesz pożyczek prywatnych lub firmowych na różne cele?
  Czy szukasz pożyczek na duże projekty?
  Szukasz funduszy na różne inne procesy?
  Uwaga: Oferujemy następujące pożyczki dla osób fizycznych
  * Kredyty komercyjne.
  * Pożyczki osobiste.
  * Pożyczki biznesowe.
  * Pożyczki inwestycyjne.
  * Pożyczki na rozwój.
  * Pożyczki na zakup.
  * Kredyty budowlane.
  * Pożyczki dla firm i wielu innych:
  i wiele więcej przy oprocentowaniu 3%;
  e-mail: jak złożyć podanie?
  Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z pls: Mrfrankpoterloanoffer@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 109. Jeśli miałbym wybierać z pewnością zastanowiłbym się nad kredytem bezpośrednio w banku.

  OdpowiedzUsuń
 110. Szczerze mówiąc nigdy nie wzięłabym kredytu hipotecznego przez pośrednika. Po co mu dodatkowo płacić skoro i tak kredyty sa bardzo drogie? Polecam http://gotowkawkredycie.pl/

  OdpowiedzUsuń
 111. Jeśli kredyt w banku to tylko bezpośrednio. Prowizje dla pośredników są bardzo duże, a często są oni nieobiektywni. Lepiej stracić czas, ale poszukać samemu najlepszego dla nas kredytu.

  OdpowiedzUsuń
 112. Bardzo fajne informacje. Każdy artykuł posiada ciekawe informacje, o których nie miałem pojęcia. Czekam na kolejny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 113. Ja skorzystałem z kredytu u pośrednika. Nie musiałem tracić czasu, pośrednik wybrał dla mnie najlepszą ofertę ze wszystkich banków jakie brałem pod uwagę. Co prawda musiałem zapłacić więcej, ale przy kredycie hipotecznym nie ma większej różnicy.

  OdpowiedzUsuń
 114. Bardzo dobry wpis, dużo przydatnych informacji o których nie każdy ma pojęcie

  OdpowiedzUsuń
 115. Ciekawy i przydatny artykuł. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 116. PILNA OFERTA KREDYTOWA Czy ty

  Potrzebujesz jakiegoś rodzaju pożyczki?

  Potrzebujesz osobistej pożyczki?

  Czy potrzebujesz pożyczki?

  Czy chcesz zapłacić rachunki?

  Czy chcesz być stabilny finansowo?

  Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

  E-mail: Mrfrankpoterloanoffer@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 117. Decyzja o kredycie jest niezmiernie ważna, wszystkie kwestie dobrze jest najpierw poznać, przemyśleć. Nie ukrywam, że trochę trzeba się w tym temacie dokształcić. Mi pomógł http://januszchatekupuje.pl/ , wszystkie ważne informacje udało mi się tam znaleźć. Takie poradniki są bardzo pomocne, tym bardziej że jest to dość skomplikowany temat.

  OdpowiedzUsuń
 118. Uwielbiam odwiedzać Twojego bloga, ponieważ dodajesz naprawdę ciekawe wpisy. Myśle, że wiele osób jest pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 119. Ciekawy i przydatny artykuł. Teraz już wiem na co zwracać uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 120. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Będę pamiętać na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 121. Super artykuł. Na pewno takie informacje warto znać. Kto wie czy nam się kiedyś nie przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 122. A jaka jest wasza wiedza na temat kredytów hipotecznych? Wiadomo, że im jest większa tym lepiej. Nawet przy podejmowaniu decyzji. Ostatnio na http://kredytyhipotecznewpolsce.pl/ sporo na ten temat czytałam. Jednak przy takim kredycie, to taka wiedza jest wręcz niezbędna.

  OdpowiedzUsuń
 123. Ja jestem dopiero na samym początku jeśli o kredyt hipoteczny chodzi. Staram się szukać różnych informacji, z których mógłbym jak najwięcej się dowiedzieć. Dobrze mi też się czytało http://nahipotece.pl/ , dużo ważnych zagadnień tam jest. Taka wiedza jest potrzebna jeśli ktoś na kredyt się decyduje.

  OdpowiedzUsuń
 124. Każdy kredyt przez pośrednika wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale mimo to może się okazać, że kredyt wzięty przez pośrednika będzie dla nas korzystniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 125. Pośrednik na pewno weźmie prowizję, jednak znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę. Ja wolałbym wziąć u pośrednika, ponieważ nie mam czasu na odwiedzanie banków.

  OdpowiedzUsuń
 126. Wydaje mi się, że najlepszą opcją jest wybranie pośrednika, który przedstawi różne oferty poszczególnych banków.

  OdpowiedzUsuń
 127. Najszybsza forma zdobycia pieniędzy to pożyczka przez internet. Nie trzeba wychodzić z domu, a pieniądze szybko są na koncie.

  OdpowiedzUsuń
 128. W przypadku współpracy z pośrednikiem nie musimy na własną rękę szukać ofert kredytowych. Jest to na pewno wygodniejsza opcja.

  OdpowiedzUsuń
 129. Uważam, że jak kredyt to tylko w banku. Inaczej można się wpakować w jakąś podejrzaną sytuację. A wiadomo, że pośrednik też musi na tym zarobić.

  OdpowiedzUsuń
 130. Najlepiej sprawdzić jakiś ranknig kredytów

  OdpowiedzUsuń
 131. Super blog. Zawiera ciekawe informacje. Twoje wpisy dostarczają mi ogromnej wiedzy dlatego też czekam na kolejny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 132. Ja polecam kontakt z http://cezaryzych.pl/. Spotkanie owocne, udało się wybrać najlepszą formę finansowania mieszkania, zdecydowanie polecam, duża oszczędność czasu w porównaniu z bieganiem po bankach i szukaniu tej najlepszej oferty.

  OdpowiedzUsuń
 133. Wydaje mi się, że ogólnie kredyt bierze się w banku, ale jeśli chcemy aby całość formalności załatwił ktoś za nas to pewnie będzie to również pełnomocnik. Myślę, że na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w blogu http://bankowenewsy.pl/ do którego czytania szczerze zachęcam.

  OdpowiedzUsuń
 134. Akurat w moim przypadku było tak, że zdecydowałem się na kredyt hipoteczny w banku na zakup mieszkania. Jak czytałem https://www.eurostyl.com.pl/blog/mieszkanie-w-bloku-czy-dom-zalety-i-wady-obu-rozwiazan to faktycznie dom lub mieszkanie i każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Ja jestem zdania, że świetnie dla mnie pasuje mieszkanie i jestem zdania, że dobrze wybrałem.

  OdpowiedzUsuń
 135. Z kredytami różnie bywa i wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem jeśli chcecie aby ten, który weźmiecie był korzystny, warto jest korzystać z usług takich cezaryzych doradców kredytowych. Polecam wam spróbwoać tego rozwiązania, to na prawdę pomocne

  OdpowiedzUsuń
 136. Z mojego doświadczenia bardzo dobrą ofertę na kredyty ma obecnie Santander

  OdpowiedzUsuń
 137. Jeśli kredyt hipoteczny, to jak dla mnie tylko ten w banku…Tymczasem wszelkie porady w kwestii kredytów we frankach publikuje portal wyrokifrankowiczow.pl. Porady te poparte są praktycznymi przykładami z polskich sądów, dzięki czemu można uniknąć błędów i sprawdzić, jakie działania mają największą szansę na sukces.

  OdpowiedzUsuń
 138. Bezpieczne pożyczanie to np. portale finansowe tj. https://www.netpozyczka24.pl/ które pozwalają na pożyczanie przez internet od firm pozabankowych bez wychodzenia z domu.

  OdpowiedzUsuń
 139. Jestem pod wrażeniem prowadzonego przez Ciebie bloga. Nie widziałem, że można mieć aż taki talent do prowadzenia bloga.

  OdpowiedzUsuń
 140. Super artykuł. Interesujące i niezwykle przydatne informacje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 141. Myślę, że to przede wszystkim kwestia indywidualna. Na pewno warto sprawdzić różne oferty i doradzić się konkretnych osób.

  OdpowiedzUsuń
 142. Według mnie w banku jest bezpieczniej ale wiadomo większe RRSO.
  https://budzetowamotywacja.pl/

  OdpowiedzUsuń
 143. Na pewno bezpieczniej jest wziąć kredyt bezpośrednio w banku, tak samo jest z pożyczkami. Łatwo popaść w pętlę długów,, później ewentualnie możemy szukać pomocy u antywindykatora.

  OdpowiedzUsuń
 144. OFERUJEMY I PILNE POŻYCZKI DO 3% STAWKI INTERESÓW DLA BIZNESU I PRYWATNOŚCI
  CEL ZASTOSUJ TERAZ PONIŻEJ PONIŻEJ E-MAILU:
  alexsteveloaninvestment120@gmail.com

  WYPEŁNIJ I ZWRÓĆ

  Imię: ===
  Wymagana ilość: ===
  Czas trwania: ===
  Płeć: ===
  Kraj: ===
  Cel: ===
  Numer telefonu komórkowego: ===

  TWOJA ODPOWIEDŹ POTRZEBUJE NATYCHMIAST

  OdpowiedzUsuń
 145. Dobry dzień ! oto krótka informacja dla wszystkich naszych szanownych klientów ubiegających się o pożyczkę, obecnie jesteśmy w programie pożyczki z przystępnym oprocentowaniem pożyczki.
  Kontakt:

  creditcentercorp.usa@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 146. Raczej bank bym brała pod uwagę jakoś wydaje mi się bezpieczniej

  OdpowiedzUsuń
 147. Zdecydowanie u pośrednika. W banku to nie jest najlepszy wybór..

  OdpowiedzUsuń
 148. Aleksander Kubiak – www.aleksanderkubiak.pl. Świetny fachowiec. Warto mu zaufać!

  OdpowiedzUsuń
 149. Warto przemyśleć różne rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 150. Super wpis. Wszystkie informacje jak najbardziej pomocne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 151. Zaciągając jakikolwiek kredyt zawsze korzystam z pomocy doradcy kredytowego w Koszalinie. Jeszcze nigdy się nie zawiodłem. Zawsze szczegółowo miałem wyjaśnione wszelkie moje wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń