6 października 2015

Mieszkanie dla Młodych /MdM/ - kto może uzyskać dofinansowanie?

Mieszkanie dla Młodych to nazwa rządowego programu wsparcia młodych ludzi w nabyciu swojej pierwszej nieruchomości mieszkalnej (domu jednorodzinnego lub mieszkania). Program MdM funkcjonuje na podstawie ustawy z 2013 o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Od dnia 1 września 2015 obowiązują zmienione zasady programu MdM, które wprowadziła nowelizacja w/w ustawy. Dzięki tym zmianom pomoc w postaci dofinansowania wkładu własnego nie zawsze będzie dostępna tylko dla młodych ludzi i nie zawsze na pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. W poniższym wpisie wszystko po kolei wyjaśnię. Zaczynamy!

Zamierzałem wszystko zawrzeć w jednym artykule jednak z uwagi na złożoność tematu taki wpis byłby bardzo, bardzo długi. Dlatego postanowiłem podzielić ten wpis na części. Nigdy wcześniej tego nie robiłem. Unikam typowo blogowych – krótkich – wpisów ale gdybym chciał zmieścić wszystko o kredytach MdM w jednym artykule to obawiam się, że nikt nie byłby w stanie dotrzeć do końca wpisu. Dlatego też, dzisiaj zapraszam na pierwszą część, w której opiszę jak uzyskać dofinansowanie wkładu własnego i kto może ubiegać się o kredyty hipoteczne Mieszkanie dla Młodych.

Zdecydowanie warto zainteresować się kredytami MdM. Rządowe dofinansowanie wkładu własnego może bowiem sięgnąć kwoty nawet sto kilkanaście tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach kwota dofinansowania może sięgać nawet do 50% ceny nabycia nieruchomości. Dofinansowanie jest bezzwrotną formą wsparcia o ile tylko nie wykonamy w ciagu 5 lat od dnia nabycia czynności zakazanych (np. sprzedaż mieszkania) - opiszę to dokładniej w kolejnych wpisach poświęconych kredytom MdM.  

Przymierzasz się do zaciagnięcia kredytu hipotecznego? Jeśli tak to polecam w pierwszej kolejności... poważnie zastanowić się czy rzeczywiście jest to dla Ciebie najlepsza opcja. Proponuję rozpocząć od tych artykułów, które przybliżają tematykę kredytów hipotecznych:

Jak uzyskać dofinansowanie wkładu własnego?


Dofinansowanie udzielane jest wyłącznie w związku z kredytem hipotecznym MdM zaciągniętym w banku, który podpisał z BGK umowę. Obecnie na liście banków oferujących kredyty MdM jest 14 banków, w tym niemal wszystkie liczące się na rynku:
Dodatkowo kredyt musi być udzielany w PLN i wyłącznie na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego lub wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej. Czyli koszty ewentualnego wykończenia lub remontu nie można sfinansować w ramach kredytów MdM.

Ustawa o MdM określa także inne parametry kredytu:

 • minimalną kwotę kredytu - nie może być mniejsza niż 50% ceny nabycia mieszkania lub domu jednorodzinnego oraz
 • okres kredytowania - co najmniej 15 lat 

Dla kogo jest przeznaczone Mieszkanie dla Młodych?

O dofinansowanie wkładu własnego w ramach kredytów hipotecznych MdM mogą się starać:
 • Małżeństwa – niezależnie od faktu posiadania rozdzielności majątkowej nabywcami nieruchomości muszą być, i do kredytu przystąpić, oboje małżonkowie
 • Osoby samotnie wychowujące dziecko/dzieci (w tym także osoby, w stosunku do których orzeczono separację)
 • Osoby niepozostające w związku małżeńskim (single)

Kryterium wieku

Dodatkowo ustawa określa maksymalny wiek do ukończenia, którego można ubiegać się o kredyt. Nasz ustawodawca określił, że osoby „młode”, do których jest skierowana pomoc to osoby do ukończenia 35 roku życia. W przypadku małżeństw kryterium wieku musi być spełnione co najmniej przez jedną osobę. Warto wiedzieć, że jeżeli np. kończysz 35 lat w styczniu 2016 to jeszcze przez cały rok, do 31 grudnia 2016, będziesz mógł złożyć wniosek o kredyt MdM.

Kryterium wieku nie dotyczy tylko osób, które wychowują co najmniej 3 dzieci własnych lub przysposobionych. Takie osoby, w myśl ustawy, są młode niezależnie od wieku Jednak, żeby móc uznać, że „dzieci” to są jeszcze dzieci to każde z nich musi być dzieckiem:
 • małoletnim
 • bez względu na wiek, jeśli rodzice otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną na dziecko
 • do ukończenia 25 roku życie pod warunkiem, że dziecko nadal się uczy

Pierwsze mieszkanie

Dodatkowo, aby „załapać się” na dofinansowanie należy wnioskować o nabycie swojego pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego. To z kolei oznacza, że nie można posiadać prawa (teraz ani w przeszłości) do:
 • własności mieszkania ani domu jednorodzinnego
 • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
 • własności lub współwłasności budynku, jeśli w wyniku zniesienia współwłasności udział obejmowałby co najmniej jedno mieszkanie. 
Zgodnie z tym osoba, która jest współwłaścicielem np. mieszkania lub domu jednorodzinnego może ubiegać się o kredyt MdM. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy o kredyt chciałaby wnioskować osoba rozwiedziona, a w małżeństwie wspólnie z byłym/byłą małżonkiem/małżonką posiadali już nieruchomość. W takiej sytuacji uje osoba ta nie może ubiegać się o kredyt MdM z uwagi na fakt, że w kontekście ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi małżonek jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, wspólnie zakupionego mieszkania, co wyklucza go z możliwości ubiegania się o dofinansowanie wkładu własnego.

Tutaj znowu ukłon dla rodzin wielodzietnych (co najmniej troje dzieci) bo ich nie obowiązują ograniczenia związane z koniecznością zakupu pierwszego mieszkania lub domu.

Dodatkowi kredytobiorcy 

Jeżeli spełniasz warunki i możesz ubiegać się o kredyt MdM ale np. nie uzyskujesz wystarczających dochodów, aby uzyskać kredyt to ustawa o MdM dopuszcza sytuację, że do kredytu z Tobą mogą przystąpić inne, niespokrewnione ze sobą osoby. Czyli równie dobrze mogą to być Twoi rodzice lub Twój partner/partnerka. Ważne jest jednak to, że te „dodatkowe” osoby nie będą mogły być właścicielami tego kredytowego mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Inne warunki

Jeżeli dotychczas wynajmowałeś mieszkanie (lub posiadałeś spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu to składają wniosek o kredyt MdM zobowiązujesz się do rozwiązania umowy najmu (lub zrzeczenia się w/w prawa) w terminie 6 miesięcy od daty nabycia nowej nieruchomości (od daty przeniesienia lub ustanowienia własności).

To tyle, na dziś. W kolejnym wpisie opisze m.in. jakie nieruchomości kwalifikują się do udzielenia kredytu MdM, a więc przyznania dofinansowania. Okazuje się, że nie zawsze jest to takie oczywiste. Tradycyjnie mam prośbę o pytania i watpliwości dotyczącego tego tematu, które możecie zadawać w komentarzach.

foto

4 komentarze:

 1. Teraz też jest mieszkanie dla młodych, jednak to całkiem dziwna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Całą ta sprawa z mieszkaniami dla młodych myślę że jest świetna. Sami skorzystaliśmy z tej oferty ponieważ biorąc pod uwagę to ile kosztuje rocznie wynajem to zdecydowanie bardziej opłaca się kupić nowe mieszkanie na własność

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w tym roku mam zamiar starać się o dofinansowanie od naszego państwa na mieszkanie. Cenny wpis, dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy temat, ale wiecej powinno być wyjaśnione o relacjach pomiedzy mdm a kredytem hipotecznym.

  OdpowiedzUsuń