20 października 2015

Mieszkanie dla Młodych /MdM/ - na jaką nieruchomość można uzyskać dofinansowanie i w jakiej wysokości?

Od 1 września 2015 dzięki kredytom MdM możliwe jest sfinansowanie nieruchomości nie tylko z rynku pierwotnego. Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wprowadziła liczne zmiany dzięki, którym zdecydowanie więcej nieruchomości kwalifikuje się do programu Mieszkanie dla Młodych. Dzisiaj chciałem przyjrzeć się jakie nieruchomości kwalifikują się do programu MdM i jakie wymagania muszą spełniać. 

Jest to kolejny wpis dotyczący rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. W poprzednim wpisie mogliście przeczytać komu może przysługiwać dofinansowanie. Dzisiaj sprawdźmy na jaką nieruchomość można uzyskać dofinansowanie?

Przymierzasz się do zaciagnięcia kredytu hipotecznego? Jeśli tak to polecam w pierwszej kolejności... poważnie zastanowić się czy rzeczywiście jest to dla Ciebie najlepsza opcja. Proponuję rozpocząć od tych artykułów, które przybliżają tematykę kredytów hipotecznych:

Jaka nieruchomość?

Ustawa, która reguluje zasady udzielania kredytów MdM określa, że banki mogą udzielić kredytu na:
 • Zakup nowego mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera
 • Zakup nowego mieszkania lub domu jednorodzinnego od spółdzielni mieszkaniowej
 • Wniesienie wkładu budowalnego do spółdzielni mieszkaniowej w celu uzyskania prawa własności (na podstawie podpisanej ze spółdzielnią umowy o budowę lokalu)
 • Zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym
Warto zwrócić uwagę na użyte powyżej sformułowanie „nowego”. Wg ustawy nowe to mieszkanie po raz pierwszy zasiedlane wybudowane przez dewelopera lub spółdzielnie mieszkaniową ale również mieszkania, które powstały w wyniku przebudowy obiektu budowlanego (np. mieszkania powstałe na strychach). Rozgraniczenia na nowe i używane nieruchomości mieszkalne jest o tyle istotne, że każda z tych rodzajów nieruchomości ma wyznaczone inne limity cenowe, w których musi się mieścić – za chwilę napiszę o tym więcej.

Chciałbym jeszcze podkreślić, że pod pojęciem domy jednorodzinne kryją się zarówno domy szeregowe, segmenty, jak i domy w zabudowie bliźniaczej. Warto to doprecyzować, żeby nie wydawało się, że do MdMu kwalifikują się tylko domy jednorodzinne.

Maksymalna powierzchnia


Ustawodawca określił maksymalną powierzchnia użytkowa mieszkań oraz domów jednorodzinnych, aby nieruchomości te mogły kwalifikować się do programu Mieszkanie dla Młodych. I tak powierzchnia użytkowa:
 • Mieszkań nie może być większa niż 75m2 (lub 85m2 – jeśli nabywca wychowuje co najmniej 3 dzieci)
 • Domów jednorodzinnych nie może być większa niż 100m2 (lub 110m2 – jeśli nabywca wychowuje co najmniej 3 dzieci)
Ponieważ, jak to zwykle w życiu bywa, diabeł tkwi w szczegółach, również tym przypadku, warto podkreślić, że mówimy o powierzchni użytkowej ale rozumianej w bardzo specyficzny sposób. Ministerstwo Infrastruktury określiło, jakie pomieszczenia są lub nie zaliczane do powierzchni użytkowej na potrzeby kredytów MdM. Do pomieszczeń, które:
 • są zaliczane do powierzchni użytkowej zaliczamy: pokój, kuchnię, spiżarnię, przedpokój, alkowę, hol, korytarz, łazienkę, klatkę schodową – schody wewnętrzne, inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania
 • nie są zaliczane do powierzchni użytkowej należą: balkon, taras, loggia, antresola, szafa w ścianie, schowek w ścianie, pralnia, suszarnia, wózkownia, strych, piwnica, komórki przeznaczone do przechowywania opału, garaż, kotłownia/pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie grzewcze
Ta lista jest o tyle ważna, że może się okazać, że dom jednorodzinny o powierzchni np. 140 m2 po odliczeniu garażu, schowków w ścianach, kotłowni spełni warunki będzie kwalifikował się do programu MdM.

Limity ceny 1 m2


Jeżeli nasza wymarzona nieruchomość spełnia warunki ustawowe i mieści się w w/w limitach to…jeszcze nie wszystko. Takie mieszkanie lub dom jednorodzinny musi mieścić się jeszcze w limitach ceny 1m2, czyli nie może być droższe niż wyznaczone limity. Te limity to średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie.

Brzmi strasznie – to prawda ale na szczęście w praktyce nie jest to takie trudne. Wojewodowie co kwartał publikują, mówiąc w pewnym uproszczeniu, koszty budowy budynków mieszkalnych i to są właśnie te groźnie brzmiące wskaźniki. W zależności od tego czy kupowana nieruchomość jest nowa czy używana opisane wyżej wskaźniki są jeszcze przemnażane przez:
 • 1,1 – dla nieruchomości z rynku pierwotnego
 • 0,9 – dla nieruchomości z rynku wtórnego
Ok, starczy teorii. W praktyce proponuję zajrzeć na stronę Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i po prostu sprawdzić jakie są maksymalne limity ceny 1m2nieruchomości, aby kwalifikowała się do programu MdM.

Jakie dofinansowanie wkładu własnego?


Równie groźnie brzmi próba opisania w jaki sposób wyliczane jest dofinansowanie.
Dla miłośników zagadek, dofinansowanie to iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie oraz powierzchni użytkowa nabywanej nieruchomości (ale nie więcej niż 50m2 lub 65m2 dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci) oraz:
 • 10% dla bez dzieci
 • 15% dla osób wychowujących dziecko
 • 20% dla osób wychowujących co najmniej 2 dzieci
 • 30% dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci
Dla praktyków – proponuję zajrzeć na stronę Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i sprawdzić jaka maksymalna kwota dofinansowania jest możliwa douzyskania dla wybranej lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że podane tam wartości są obliczone przy uwzględnieniu maksymalnej powierzchni użytkowej, tzn. 50 m2 lub 65 m2 dla dofinansowania 30%. Jeżeli np. jesteś osobą wychowująca jedno dziecko i przysługuje Ci 15% dofinansowania możesz obliczyć w ten sposób:

Przykład:
Maksymalna kwota dofinansowania dla osób wychowujących jedno dziecko dla nieruchomości z Wrocławia w IV kwartale 2015 to 35752,50 zł. Jeżeli kupujesz mieszkanie w stolicy Dolnego Śląska o powierzchni 44,50m2 i jesteście małżeństwem wychowującym jedno dziecko to kwota dofinansowania dla Was wyniesie: 35752,50 zł / 50m2 x 44,50m2 = 31.819,73 zł.

Warto zauważyć, że maksymalna kwota dofinansowania dla rodziny z trójką dzieci w Warszawie czy Poznaniu przekracza 100 tys. zł. Kto chce otrzymać od państwa pomoc w wysokości ponad 100 tys. zł?

Dofinansowanie wcześniejszej spłaty


Dla tych, którym ciągle mało mam dobrą wiadomość. Powyżej opisane kwoty, które państwo chce nam podarować to nie wszystko. Dla osób, którym w ciągu 5 lat od daty nabycia mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko państwo dołoży jeszcze 5% dofinansowania w postaci wcześniejszej spłaty kredytu. To 5% jest obliczane już w momencie ubiegania się o kredyt więc łatwo można ustalić jaka to będzie kwota. Jeżeli wychowujesz jedno dziecko wnioskując o kredyt i przysługuje Ci dofinansowanie wkładu własnego 15% (w naszym przykładzie to 31.819,73 zł) to, gdyby urodziło Ci się jeszcze dwójka dzieci (ale już po nabyciu mieszkania) to możesz liczyć, że państwo spłaci Ci kredyt w kwocie 10.606,58 zł (czyli 31.819,73 zł, które stanowi 15% dzielimy przez 3, a więc wychodzi nam 5%).

Mam nadzieję, że udało mi się w dość prosty sposób przedstawić te wyliczenia. W kolejnym wisie opiszę nie mniej istotne warunki dotyczące konieczności zwrotu dofinansowania oraz wskażę gdzie jeszcze można szukać informacji o programie Mieszkanie dla Młodych.

foto

2 komentarze:

 1. Warto przejrzeć mieszkania pod klucz wrocław które mają bardzo korzystne ceny aktualnie. Jeżeli mamy wkład własny to raczej formalnością powinien byc kredyt. A mieszkania są świetnie wykończone.

  OdpowiedzUsuń