7 lipca 2015

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem na wakacje (aby na wyjeździe mieć święty spokój)

Z reguły jest tak: pracujemy do ostatniej chwili przed urlopem, w pośpiechu pakujemy walizki (i rodzinę do samochodu), pędzimy na łeb na szyję na lotnisko. Tu przychodzi do głowy pierwsza myśl czy wszystko mamy: paszporty/dowody – są; bilety – są; lokalna waluta – trochę jest, na początek wystarczy, a resztę wypłaci się z bankomatów na miejscu; karty płatnicze – są; kąpielówki, klapki – są. Uff – wszystko mamy. Acha i jeszcze dzieci: Kasia, Piotrek – są; Zosia?? Gdzie jest Zosia?? Niemożliwe, żebyśmy o niej zapomnieli.. O jest tam, na szczęście schowała się za walizkami. Uff.. :-)

Trochę koloryzuję? Może ale chciałem zwrócić uwagę na kilka rzeczy, o których z reguły nie myślimy bo nie mamy na to czasu albo wydają się na tyle błahe, że nie warto zawracać sobie nimi głowy. Rzadko, bo rzadko ale jednak te rzeczy mogą bardzo popsuć humor na wakacjach. Zacznijmy od początku:

Za wycieczkę z biura podróży zapłacić gotówką, przelewem czy kartą? 
Polecam kartę. Nadal mało kto wie, że w banku jest możliwa procedura chargeback, która umożliwia zakwestionowanie transakcji dokonanej kartą w przypadku np. upadku biura podróży. Gotówka lub płatność przelewem takiej możliwości nam nie daje. Przede wszystkim jednak zapłacić własnymi środkami – nie wiesz skąd masz je wziąć? To sprawdź jaki jest najtańszy sposób na sfinansowanie wakacyji.   

Jaką kartę zabrać na wakacje? 
Z jednej strony wszystko zależy od tego gdzie jedziemy ale z drugiej strony jest kilka uniwersalnych zasad. Najlepiej, aby to były dwie karty z dwóch najpopularniejszych systemów: MasterCard i Visa. W przypadku awarii jednego z systemów zawsze można skorzystać z drugiej karty. Można również skorzystać z karty walutowej lub wielowalutowej (to nowość na rynku). W ten sposób unikamy ryzyka przeliczania płatności po niekorzystnym dla nas kursie.  

Karty już mam. Jadę! Wcześniej proponuje sprawdzić jeszcze trzy rzeczy:

 • Limity – z ręką na sercu: kto orientuje się jakie ma ustawione limity na karcie? Chodzi o limity wysokości wypłat z bankomatów, płatności dokonywanych przy użyciu karty. To mogą być limity ilości transakcji dziennie/miesięcznie, a także do określonej kwoty na jedną transakcję, na transakcje dokonane w ciągu jednego dnia/miesiąca. Warto to sprawdzić, ewentualnie zmienić – pamiętając, że będziemy płacić w walucie innej niż PLN, co może oznaczać, że czasami trzeba będzie ustawić wyższe limity.  
 • Daty ważności kart – to jest istotne zwłaszcza, gdy jesteś szczęściarzem, który może pozwolić sobie na dłuższy pobyt niż standardowe dwa tygodnie. Tu też dla przypomnienia, jeżeli karta ma datę ważności do 07/15 to znaczy, że jest ważna do końca lipca 2015. 
 • Ubezpieczenia do kart – jakieś chyba mam.. Wspominałem już o zaletach zapłaty kartą za zakup wycieczki. Czasami do kart dołączone są także pakiety ubezpieczeń, które mogą obejmować np. ubezpieczenie bagażu w przypadku zakupu biletu na lot płacąc kartą. Warto przed wyjazdem sprawdzić jaki zakres ubezpieczeń nasza karta oferuje, ewentualnie dowiedzieć się w banku o możliwościach takiego ubezpieczenia.   

Mam nowy telefon (i nowy numer) – super ale czy wiesz, że..
Banki monitorują transakcje dokonywane przy udziale kart. Może się zdarzyć, że  dokonujesz kilka płatności z rzędu na drugim końcu świata ale wypłacasz większą kwotę z bankomatu bo masz ochotę na wizytę w kasynie (czego oczywiście nie polecam ale dla zobrazowania o co chodzi to świetny przykład). W takiej sytuacji taka transakcja może się wydać „podejrzana” dla systemów monitorujących i bank będzie próbował skontaktować się z Tobą telefonicznie. Zapomniałeś zaktualizować w banku swój nowy numer telefonu? To możesz mieć problem. Bank może ze względu na potencjalne zagrożenie i ostrożnościowe podejście zastrzec Twoją kartę. I wtedy będziesz miał bardzo duży problem. Pamiętaj więc o aktualizacji swojego numeru telefonu w banku przed wyjazdem.

Zastrzeganie kart
A jeśli już przy numerach telefonu i zastrzeganiu kart jesteśmy to warto zapamiętać/zapisać kilka z nich np. numer do Twojego banku. Oby się nie przydał ale w przypadku konieczności zastrzeżenia karty warto go mieć przy sobie. Masz kilka kart z różnych banków i nie chcesz zabierać ze sobą na wakacje książki telefonicznej z numerami do banków to zanotuj tylko ten numer: +48 828 828 828. Pod tym numerem możesz zastrzec karty większości banków. Jest to system, który powstał we współpracy NBP i ZBP, szczegółowe informacje możesz sprawdzić na www.zastrzegam.pl

Pomyśl o tym co czeka Twoje pieniądze podczas Twojej nieobecności
Lokaty – sprawdź czy przypadkiem w czasie Twojej nieobecności nie zapadają jakieś lokaty. Może warto zmienić lokatę na odnawialną lub ustawić przelew przyszły, tak aby po przelaniu środków z lokaty na ROR przelać pieniądze dalej na rachunek oszczędnościowy. To Ty masz mieć wakacje, a nie Twoje pieniądze.   

Ok, wszystko już wiem – jadę!
Jedź, baw się dobrze i odpoczywaj. Pamiętaj tylko, żeby zwracać uwagę na kilka drobnych rzeczy:

 • Bankomaty – zakrywaj ręką wpisywany PIN, zwracaj uwagę na nietypowe elementy przy bankomacie, odstające elementy idt. Jeśli coś takiego zauważysz to lepiej odpuść sobie ten bankomat. 
 • O tym, że nie warto trzymać wszystkich kart i pieniędzy w jednym miejscu to już nie będę przypominał. 
 • Sprzedawca chce wyjść z Twoją kartą na zaplecze – idź z nim :-) albo lepiej podziękuj i opuść sklep. Kartę łatwo skopiować, dane z karty spisać o wtedy tylko krok do wykonania transakcji, o których dowiesz się dopiero z wyciągu bankowego.   

Wyjazd się udał? Wróciłeś cały? 
Mam nadzieję, że tak. Dla świętego spokoju sprawdź jednak po powrocie swoje konto i historie ostatnich operacji czy przypadkiem nie ma tam transakcji, których to nie Ty dokonywałeś. Nawet jeśli takie zauważysz to pamiętaj, że zawsze możesz je w banku zareklamować. Czasami może to oznaczać konieczność zgłoszenia na policję takich operacji ale (jeśli potwierdzi się, że to nie Ty dokonałeś tych transakcji) odzyskasz pieniądze (całość albo część, ponieważ banki mogą Ci zwrócić nadwyżkę ponad 150 EUR nieautoryzowanych transakcji ale w przypadku części kart dodatkowe ubezpieczenie, o ile wcześniej z niego nie zrezygnowałeś obejmuje również ochronę do 150 EUR).

Jak na sezon wakacyjny to starczy już tych pouczeń. :-) Bezpiecznych, udanych wyjazdów wakacyjnych życzę wszystkim!

foto

8 komentarzy:

 1. Ja kupiłem sobie ochronę konta i jest szansa 100% na zwrot utraconych środków

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry artykuł. Warto jeszcze pamiętać o ubezpieczeniu - wyrobić chociażby karty EKUZ, gdy odwiedzamy kraj europejski lub ubezpieczyć rodzinę na czas wyjazdu - to z reguły nie kosztuje dużo, a przynajmniej nie jest to wysoki koszt relatywnie do całości kosztów wyjazdu, a mamy komfort psychiczny, zwłaszcza gdy jedziemy do krajów z bardzo drogą opieką medyczną - np. Stany ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Oczywiście ubezpieczenie na wyjazd to podstawa, a karta EKUZ wręcz obowiązek - tym bardziej, że jej wyrobienie jest banalnie proste.

   Usuń
 3. Świetne porady, dzięki którym wakacje na pewno będą spokojniejsze. Co do karty EKUZ to faktycznie dobry sposób i stosunkowo tani, a świadomość, że jesteśmy ubezpieczeni jest bezcenna. Czasami warto trochę wcześniej o tym pomyśleć.. Z reguły załatwienie tych wszystkich rzeczy jest nie tylko proste, ale również niezbyt czasochłonne więc można zrobić to kilka dni przed wyjazdem.A potem nic tylko odpoczywać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cenne wskazówki, tym bardziej dla mnie, ponieważ nie podróżuje zbyt często i nie znam tego typu porad, a za dwa tygodnie czeka mnie wyjazd na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamietjamy również o kwiatach, zeby mial je kto podlewac ;)

  OdpowiedzUsuń