21 maja 2015

Jak oszczędzać na opłatach za internet?

Z doświadczenia (własnego ale również innych) wiem, że w budżetach osób zarabiających niezbyt wiele często duży udział mają wydatki związane z opłatami za telewizję, telefon i internet. Wiele osób próbuje to tłumaczyć tym, że jest to najtańsza rozrywka dla tych osób. Nie jest to do końca prawda. 

Owszem bilety na koncerty potrafią kosztować kilkaset lub więcej pln, przedstawienie w teatrze to również ładnych kilkadziesiąt (a częściej 100 lub więcej) pln. Nie tłumaczy to jednak dlaczego na usługi telekomunikacyjne wydajemy tak wiele. Szczerze mówiąc ta kategoria wydatków jest najłatwiejsza to zracjonalizowania.

Przypominam, że cały czas jeszcze (do 30 czerwca 2015) można złożyć wniosek o otwarcie konta Lubię to! w banku BPH i otrzymać zwrot do 600 zł rocznie. Szczegóły oferty przedstawiłem we wpisie: OKAZJA!!! Zyskaj nawet do 600 PLN rocznie! Pieniądze Cię lubią, więc wracają do Ciebie! 

Wiem o czym mówię bo sam jeszcze niedawno płaciłem za telewizję, internet i telefon (swój i żony) około 200 pln miesięcznie. Rocznie, jak łatwo policzyć, było to już około 2.400 pln – mnóstwo pieniędzy!!! Na szczęście to już za mną. Teraz nasze wydatki roczne w tej kategorii wynoszą 696 pln, a więc średnio miesięcznie 58 pln za telewizję, internet, telefon (a nawet dwa telefony). Dzięki temu rocznie oszczędzam 1.704 pln. Robi wrażenie prawda? Ty też tak możesz! Zapraszam do cyklu wpisów pt. „Jak oszczędzać na opłatach za telewizję/internet/telefon?” Dziś pierwszy odcinek o internecie.


Dotychczas z cyklu: Jak oszczędzać na opłatach za telewizję / internet / telefon? ukazały się wpisy:

Ile płacicie za korzystanie z internetu?

Wg Urzędu Komunikacji Elektronicznej w raporcie z marca 2014 średnia cena za internet stacjonarny o prędkości do 2 Mb/s wynosiła około 40 pln, przy czym dla ofert o prędkości do 512 kb/s było to niewiele taniej:

Już widzę las rąk przekonujących, że taka prędkość to lipa no bo jak tu ściągać filmy, grać online itd. itp. No cóż, przede wszystkim zależy mi na wskazaniu rozwiązania dla osób będących w trudnej sytuacji lub dla tych którzy chcą płacić mniej niż dotychczas. 

Ja korzystam z darmowego dostępu do internetu – Aero2. Dla tych z Was, którym ta nazwa nic nie mówi krótkie wyjaśnienie: Aero2 to spółka świadcząca usługi bezpłatnego dostępu do internetu. Nie ma nic za darmo? W tym wypadku jest i nie ma tu wielu haczyków. Geneza powstania Bezpłatnego Dostępu do Internetu jest długa i skomplikowana. W wielkim skrócie i dużym uproszczeniu spółka Aero2 wygrała przetarg na koncesje na budowę sieci w określonym paśmie i w zamian zobowiązała się świadczyć przez określony czas i na określonych warunkach usługę bezpłatnego internetu. Jeżeli ktoś jest zainteresowany dokładną historią powstania BDI (Bezpłatnego Dostępu do Internetu) to zapraszam do poczytania tego wpisu na blogu prowadzonym przez człowieka, przed którym Aero2 nie ma żadnych tajemnic. 

Wspomniałem, że usługa bezpłatnego internetu jest świadczona na określonych warunkach. To co jest istotne z punktu widzenia użytkownika to fakt, że prędkość ściągania wynosi 512 kb/s. Do przeglądania stron internetowych, słuchania muzyki, oglądania filmików mi spokojnie wystarcza. Pewną niedogodnością jest natomiast fakt, że połączenie jest zrywane po 60 minutach i wznowienie polega na przepisaniu kodów captcha i odczekaniu 10s. Ale z drugiej strony za tą cenę nie można narzekać. Kody Captcha wyglądają mniej więcej tak:


Kolejna istotna informacja jest taka, że usługa bezpłatnego internetu będzie świadczona na tych warunkach do 21 grudnia 2016. Po tej dacie aktualnie nie ma jasności co stanie się z tą usługą ale zgodnie z informacjami dostępnymi na blogu JDtech.pl jest spora szansa, że usługa na innych częstotliwościach i z innym zasięgiem będzie dostępna nadal nawet do 2019 r.

Czy ta usługa jest rzeczywiście darmowa?

Tak! Jednak zamówienie usługi wiąże się z kaucją 20 pln, która po zakończeniu trwania usługi jest zwracana. Dodatkowo musisz pamiętać o urządzeniu dzięki, którym możesz korzystać z internetu – modemie. Nie każdy modem obsługuje Aero2. Dobra wiadomość natomiast jest taka, że najtańsze modemy kosztują w granicach 70 – 80 pln.

O tym jakie urządzenia współpracują z Aero2 możesz przeczytać:

Przed zakupem modemu warto jednak sprawdzić czy przypadkiem nie posiadamy już w domu modemu, który współpracuje z Aero2.

A teraz policzmy, zakładając, że kupujemy modem za 80 pln, a usługa obowiązuje tylko do 21/12/2016 to zostało nam co najmniej 18 m-cy korzystania z bezpłatnego dostępu do internetu. Uwzględniając koszt zakupu modemu średniomiesięczny koszt korzystania z usługi wyniesie wiec 4,44 pln. A ile płacisz dotychczas za korzystanie z internetu? Jak widać da się taniej. :-)

Jak zamówić internet od Areo2?
Szczegółowy opis procesu zawarty jest na tej stronie Aero2.pl

512 kb/s to za wolno?

Jeżeli dla kogoś prędkość jaką oferuje Bezpłatny Dostęp do Internetu Aero2 to za mało albo nie chce co 60 minut wpisywać kodów Captha to ma do wyboru dodatkowe, płatne pakiety:
 • 30 dni bez kodów Captha w podstawowej prędkości 512 kb/s ale z limitem 3GB w cenie 5 pln
 • 60 dni bez kodów Captha w podstawowej prędkości 512 kb/s ale z limitem 5GB w cenie 10 pln
 • 30 dni bez kodów Captha z prędkością do 3 Mb/s i z limitem 3GB w cenie 15 pln
 • 60 dni bez kodów Captha z prędkością do 3 Mb/s i z limitem 5GB w cenie 20 pln
Ja korzystam z Aero2 już od ładnych kilku lat i jak dotychczas dwukrotnie zdarzyło mi się wykupić dodatkowe pakiety i było to związane z koniecznością ściągnięcia większych plików z internetu. Dzięki Aero2 w przeciągu 3 lat oszczędziłem co najmniej 1500 pln , przyjmując, że średnią cenę za dostęp do internetu zgodnie z wyliczeniami UKE, które podalem na początku wpisu.

I jeszcze słowo wyjaśnienia

To nie jest wpis sponsorowany. To nie jest program afiliacyjny. Nic z tego nie mam, że proponuję i polecam korzystanie z Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Po prostu uważam, że ta oferta jest na tyle dobra (bezpłatna!), że warto z niej skorzystać i płacić mniej za internet. :-)

8 komentarzy:

 1. Hmm... Nigdy nie słyszałem o Aero2, więc ja regularnie co miesiąc opłacam rachunki za internet. Może warto, żebym się nad tym zastanowił?

  OdpowiedzUsuń
 2. Też korzystam z Aero2, sporo razy się przydał. A przy takiej prędkości i tak da się sporo zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój syn np. ogląda bajki na youtube bez zapinania i to w całkiem niezłej jakości. Ten wyścig o jak najwyższą prędkość internetu przypomina trochę samochody potrafiące rozpędzić się dobrze ponad 200 km/h, podczas gdy (przynajmniej w Polsce) można jeździć max. 130 km/h. :-)

   Usuń
  2. Dokładnie tak... Ja pracować mogę, na studiach też nieraz się przydał. A nawet teraz mam odpaloną grę MMO + blog.

   Usuń
  3. Można? Można jak widać :-)

   Usuń
 3. Aero jednak chyba już nie będzie długo funkcjonować z tego co wiem. Internet jednak staje się coraz powszechniejszy i np w Rzeszowie jest darmowy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mikołaj, zgadza się. W obecnym kształcie Aero będzie funkcjonowało do 21/12/2016.

   Ważne żeby wiedzieć, że są tańsze/darmowe opcje i nie przepłacać.

   Usuń