27 maja 2015

Jak oszczędzać na opłatach za telewizję?

Ile wynoszą Twoje rachunki za telewizję? Jeżeli za dużo to mam dziś dla Ciebie przegląd możliwości w jaki sposób można te opłaty obniżyć. Nie zawsze oznacza to konieczność rezygnacji z dotychczasowych kanałów. W tym wpisie przyglądam się bliżej opłatom za telewizję i przedstawiam sprawdzone (na sobie) sposoby jak płacić mniej :-)


To jest kolejny wpis z cyklu: Jak oszczędzać na opłatach za telewizję/internet/telefon? . Dla przypomnienia o co chodzi i czego dotyczą wpisy:

Z doświadczenia (własnego ale również innych) wiem, że w budżetach osób zarabiających niezbyt wiele często duży udział mają wydatki związane z opłatami za telewizję, telefon i internet. Wiele osób próbuje to tłumaczyć tym, że jest to najtańsza rozrywka dla tych osób. Nie jest to do końca prawda. Owszem bilety na koncerty potrafią kosztować kilkaset lub więcej pln, przedstawienie w teatrze to również ładnych kilkadziesiąt (a częściej 100 lub więcej) pln. Nie tłumaczy to jednak dlaczego na usługi telekomunikacyjne wydajemy tak wiele. Szczerze mówiąc ta kategoria wydatków jest najłatwiejsza to zracjonalizowania. 

Wiem o czym mówię bo sam jeszcze niedawno płaciłem za telewizję, internet i telefon (swój i żony) około 200 pln miesięcznie. Rocznie, jak łatwo policzyć, było to już około 2.400 pln – mnóstwo pieniędzy!!! Na szczęście to już za mną. Teraz nasze wydatki roczne w tej kategorii wynoszą 696 pln, a więc średnio miesięcznie 58 pln za telewizję, internet, telefon (a nawet dwa telefony). Dzięki temu rocznie oszczędzam 1.704 pln. Robi wrażenie prawda? J Ty też tak możesz! 

Dotychczas z serii: Jak oszczędzać na opłatach za telewizję / internet / telefon? ukazał się wpis:

Ile faktycznie kosztuje nas przyjemność oglądania telewizji? Już rzut oka na ceny pakietów oferowanych przez platformy cyfrowe pozwala stwierdzić, że przeciętna cena za telewizję satelitarną to 39 pln / miesięcznie. Nie jest to do końca miarodajne bo spora część osób płaci za dodatkowe kanały dołączane do pakietów. Aktualne oferty platform cyfrowych można sprawdzić na stronach:

Czy da się taniej?

Zawsze (no może prawie zawsze) da się taniej – wystarczy tylko chcieć. Mam na to dwa sposoby:

Bezpłatna telewizja

0d 23 lipca 2013 w całej Polsce nadawany jest cyfrowy sygnał telewizyjny (naziemna cyfrowa telewizja) w formacie DVB-T. Ten międzynarodowy standard DVB-T oznacza przede wszystkim większą ilość kanałów, lepszy obraz oraz dźwięk. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w zasadzie nie potrzeba niczego specjalnego. W zasadzie ponieważ w przypadku starszych telewizorów będzie konieczny tuner DVB-T, który można kupić już za około 70 PLN. Naziemna telewizja cyfrowa umożliwia odbiór następujących, bezpłatnych kanałów:
 1. TVP 1 HD – pierwszy program Telewizji Polskiej w wysokiej rozdzielczości
 2. TVP 2 HD – drugi program Telewizji Polskiej w wysokiej rozdzielczości
 3. TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej
 4. TVP Regionalna – regionalny program 16 ośrodków Telewizji Polskiej
 5. TVP Kultura – kanał Telewizji Polskiej poświęcony tematyce kulturalnej
 6. TVP Polonia – kanał TVP skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą
 7. TVP Rozrywka – kanał TVP z rozrywką – głównie powtórki kabaretów i seriali TVP
 8. TVP Historia – kanał TVP o tematyce historycznej
 9. Polsat – kanał komercyjny
 10. TVN – kanał komercyjny
 11. TV 4 – kanał komercyjny z grupy Polsat
 12. TV 6 – kanał komercyjny z grupy Polsat
 13. TV Puls – kanał komercyjny
 14. TV Puls 2 – kanał komercyjny
 15. TVN 7 – kanał komercyjny
 16. Polsat Sport News – kanał sportowy z grupy Polsat
 17. Stopklatka TV – kanał filmowy
 18. Eska TV – kanał muzyczny głównie z muzyką dance, pop, hip-hop
 19. TTV – kanał społeczno-interwencyjny
 20. Polo TV – kanał muzyczny głównie z muzyką disco polo
 21. ATM Rozrywka – kanał rozrywkowy głównie z polskimi serialami
 22. TV Trwam – kanał religijny
 23. TVP ABC – kanał dla dzieci i młodzieży
 24. Fokus TV – kanał edukacyjno-poznawczy

Nie jest to lista zamknięta ponieważ wciąż pojawiają się nowe kanały. Jeśli chodzi o mnie to te 24 kanały w zupełności mi wystarczą. Generalnie dość rzadko oglądam telewizję i dlatego nie widzę sensu w posiadaniu kilkuset kanałów na platformach cyfrowych, za które mam dodatkowo płacić. Absolutnie nie twierdzę, że to jest złe. Platformy cyfrowe umożliwiają dostęp do telewizji zagranicznych, które mogą być przydatne i interesujące dla wielu osób. Po prostu mi wystarcza bezpłatna telewizja. Nie twierdzę też, że powinieneś natychmiast wypowiadać swoją umowę w platformie cyfrowej i przerzucić się na bezpłatną naziemną telewizję cyfrową. Pokazuję jedynie jakie są możliwości obniżenia rachunków za telewizję dla osób, dla których naprawdę liczy się każda wydana złotówka. Czasami wymaga to poświęceń i rezygnacji z ulubionych kanałów np. pożegnania się z płatnymi kanałami sportowymi i oglądaniem ligi angielskiej ale dzięki temu możesz zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. Jeżeli natomiast nie jesteś postawiony pod ścianą i nie musisz albo nie chcesz rezygnować z dotychczasowej platformy cyfrowej to warto żebyś przeczytał dalszą część wpisu.

Negocjuj

Kilka lat temu korzystałem z (wtedy jeszcze) Cyfry+. Wybrałem najtańszą (wtedy) ofertę i płaciłem miesięcznie 39 pln za dostęp do podstawowego pakietu kanałów. W miarę zbliżania się  okresu zakończenia umowy Cyfra+ przypominała sobie o moim istnieniu i rozpoczęły się telefony z propozycją nie do odrzucenia, aby przedłużyć umowę. Specjalnie dla mnie - ten tekst konsultantów uwielbiam najbardziej J - przygotowano super ofertę polegającą na tym, że zamiast płacić 39 pln miałem płacić 44 pln w zamian otrzymując kilka dodatkowych, niepotrzebnych mi kanałów. Oczywiście oferty nie przyjąłem. Po kilku, a może nawet kilkunastu kolejnych telefonach i na kilka dni przed zakończeniem okresu umowy ostatecznie doszliśmy z Cyfrą+ do porozumienia i przedłużyłem umowę na kolejny okres. Za ten sam pakiet kanałów miałem płacić 34 pln, mimo iż oferta dla nowych klientów na identyczny pakiet nadal wynosiła 44 pln. Ponieważ czas leci bardzo szybko, zanim się zorientowałem już ponownie rozpoczęły się telefony z propozycją przedłużenia umowy na kolejny okres. Tym razem postawiłem sprawę jasno – nie byłem zainteresowany przedłużaniem umowy. Wysłałem wypowiedzenie umowy do Nc+. Podejrzewałem jednak, że na tym się nie skończy i … miałem rację. Konsultanci nie dawali za wygraną. Jednak dzięki temu krokowi (wypowiedzenie) ostatecznie zaproponowano mi opłatę miesięczną w wysokości …19 pln za ten sam pakiet kanałów (przy cenach dla nowych klientów na poziomie 39 pln). To pokazuje, że nie warto zgadzać się na pierwszą, drugą czy nawet trzecią propozycję przedłużenia umowy. Nie rezygnując z dotychczasowego pakietu kanałów można zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. Naprawdę gra jest warta świeczki.

Abonament

We wpisie nie wspominam nic o obowiązkowym dla każdego posiadacza telewizora abonamencie. Nie wspominam właśnie dlatego, że niezależnie od tego czy korzystamy z bezpłatnej telewizji naziemnej czy z płatnych platform cyfrowych to obowiązek opłaty abonamentu dotyczy każdego. Oddzielną sprawą jest to czy faktycznie wszyscy opłacają abonament skoro kilka lat temu nawet premier Tusk sugerował, że nie warto tego robić J Ja bynajmniej do tego nie zachęcam

13 komentarzy:

 1. Nigdy nie zastanawiałam się jak obniżyć rachunki za telewizję i internet. Dzięki za wpis!

  Pozdrawiam,
  A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami tak to już bywa, że nie myślimy o czymś z czego korzystamy codziennie, a staramy się oszczędzać na rzeczach z których rzadko korzystamy :-)

   Pozdrawiam,
   Tomek

   Usuń
 2. U mnie w domu, razem z internetem mamy telewizję i telefon. Nie jest najgorzej, ale sam muszę zapamiętać o tej darmowej opcji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto mieć z tyłu głowy bo może kiedyś się przydać. Przy okazji gratulacje ukończenia studiów :-)

   Usuń
  2. Dziękuję :) A tak dokładnie, wyprowadzka - to już telewizja będzie :) Choć sam za dużo nie oglądam.

   Usuń
 3. Ja też sporo negocjowałem w swojej kablówce (+ tel. + internet) i sporo się da wynegocjować, trzeba tylko pilnować terminów końca umowy i wcześniej zgłaszać chęć do negocjacji. A najlepiej rozsądnie gospodarować czasem, pomaga tu używanie nagrywarki, reklamy można przewijać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grzegorz, dokładnie tak - wystarczy trochę "ogarnięcia" i naprawdę można zaoszczędzić konkretne (w skali roku) pieniądze. A jak wiadomo grosz do grosza... :-)

   Usuń
 4. Ciekawy blog, mam zamiar częściej tu zaglądać i wykorzystywać proponowane rozwiązania. Na pierwszy plan pójdzie oszczędzanie na opłatach za telewizję, której mało oglądam, ale płacę nie tak mało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Maria,

   Dzieki i Zapraszam do śledzenia bloga :-)

   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak oszczędzać będąc nastolatkiem tu http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobry przypadek negocjacji warunków umowy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak oszczędzać na telefonie tu http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Od dawna już przyglądam się co miesięcznym opłatą. W podobny sposób udało mi się zmniejszyc rachunek za internet ( rabat aby nadal pozostać z dostawca) Telefon przeniosłem do innego operatora co dało o 20 zł mniej w miesiecznych rachunkach. Najwiekszym problemem jest ogranizenie oplat z prad.. tutaj ciezko negocjowac..

  OdpowiedzUsuń